Pokarm i karmienie są najważniejszymi sprawami, na które zwrócić musimy uwagę jeśli chcemy, by nasze ryby były zdrowe. Od prawidłowego żywienia zależy, czy dobrze się one czują i czy w związku z tym nas cieszą. Karmienie wymaga zastanowienia i wyczucia.
Nie jest obojętne czym karmimy ryby. Każdy gatunek ryb odżywia się specyficznym pokarmem, potrzebnym do jego rozwoju. Dlatego kupując ryby, zastanówmy się, czy będziemy je mogli wyżywić.
Wszystkożerne – to takie ryby, które w zasadzie jedzą wszystko, co im zaoferujemy, od żywego pokarmu po suchy. Są to ryby, które pod tym względem przysparzają nam najmniej kłopotów.
Do ryb odżywiających się małymi organizmami zaliczamy te, których zasadniczy pokarm stanowią drobne żywe organizmy. Rybom tym nie możemy podawać suchego pokarmu, potrzebują natomiast co jakiś czas dodatku pokarmu roślinnego. Niekiedy jedzą one zastępczo np. gotowaną chudą szynkę, surową wątrobę.
Ryby drapieżne przyjmują tylko żywy pokarm odpowiedniej wielkości, bardzo chętnie ryby.
Typowych roślinożerców rzadko spotyka się wśród ryb akwaryjnych, można nie wydzielać ich jako osobnej grupy.
Przy karmieniu ryb przede wszystkim należy przestrzegać sześciu następujących zasad:
- Karmić powinniśmy tylko zgodnie z wymaganiami ryb.
- Karmimy w sposób urozmaicony wykorzystując wszystkie możliwości danej pory roku. Nawet najlepszy pokarm nie będzie przedstawiać wartości, jeśli nie podamy go na zmianę z innymi rodzajami pasz.
- Nie karmimy zbyt obficie! Resztki pokarmu zanieczyszczają wodę. Częściej ryby sną z powodu otłuszczenia niż niedostatku pokarmu.
- Karmimy, jeżeli jest to możliwe, kilka razy dziennie.
- Pamiętamy, że wielkość pokarmu odpowiadać musi wielkości ryby. Duże ryby można zagłodzić dając im pokarm zbyt mały, a małe, gdy pokarm jest zbyt duży.
- Obserwujmy, w jaki sposób żerują ryby. Najczęściej wskazuje to na ich stan zdrowia i samopoczucie.