Młode ryby łatwiej przyzwyczajają się do siebie i do otoczenia. Jeśli wychowamy je sami, przysporzą nam więcej radości niż ryby dorosłe, które choć z reguły bardziej kolorowe – trudniej się aklimatyzują od młodych. Należy więc uzbroić się w cierpliwość, gdyż młode ryby zrekompensują nam to w dwójnasób.
Przy zakupie ryb korzystajmy z rad doświadczonego sprzedawcy.
Dobra porada oszczędzi nam rozczarowań, irytacji i pieniędzy. Nie jest łatwo dobrać do naszego akwarium odpowiednie zwierzęta, zwracając jeszcze przy tym uwagę na ich stan zdrowia.
W zbiornikach sklepowych często przetrzymuje się razem wiele podobnych ryb, a w takich warunkach ich zachowanie i ubarwienie nie jest normalne.
Zdrowe ryby można na ogół łatwo rozpoznać, nawet jeśli w akwarium nie całkiem się zadomowiły. Ich źrenice są przejrzyste (z wyjątkiem gatunków, u których są matowe z natury); ruchy oddechowe spokojne i regularne, a nie szybkie i konwulsyj- ne; płetwy czyste, bez matowego nalotu, o gładkich brzegach, zdrowe ryby trzymają prosto. Łuski powinny być kompletne, ułożone w harmonijnych rzędach. Sposób poruszania powinien być właściwy dla danego gatunku. Uwaga! Ryby o mętnych oczach, odstających pokrywach skrzelowych, posklejanych płetwach, wyblakłych barwach, niekompletnych łuskach, zapadniętym brzuchu i ostrym grzbiecie należy odrzucić. Należy zrezygnować także z tych, które drgając konwulsyjnie, stoją pod powierzchnią wody, choć nie są rybami tej strefy, lub nie będąc rybami dennymi, leżą na dnie. Również niepewny jest stan zdrowia ryb stojących w kątach, ocierających się o kamienie, zataczających się lub poruszających skokami.
Zalecamy transportować ryby w plastykowych, zawiązanych torebkach. Można je wygodnie przenieść nawet w teczce lub po dodaniu pod ciśniehiem tlenu zapakować w karton i wysłać na znaczną odległość. Naturalnie można również transportować ryby tradycyjnie, w zakręcanym słoiku lub innym zamykanym pojemniku. Zimą naczynie transportowe należy owinąć papierem.
Po przyniesieniu do domu nie wpuszczamy ryb od razu do akwarium, lecz w celu wyrównania temperatury, umieszczamy naczynie transportowe w akwarium. Gdy naczynie jest zbyt duże, odlewamy z niego część wody do naczynia mniejszego, przenosimy do niego ryby, a następnie umieszczamy w akwarium. Po wyrównaniu się temperatury wody w naczyniuw akwarium, wypuszczamy do niego ostrożnie ryby. Ryby są zwierzętami zmiennocieplnymi, zmieniającymi ciepłotę ciała wraz z wahaniami temperatury środowiska, raptowna zmiana temperatury jest niekorzystna dla ich zdrowia.