W jaki sposób dbać o domowe akwarium?

Zadbane i czyste akwarium to prawdziwa ozdoba każdego pomieszczenia, a często nawet centralny punkt domu. O jego walory estetyczne należy jednak nieustannie dbać. Karmienie rybek oraz regularne czyszczenie zbiornika to absolutna podstawa. Wszystkie jego elementy wymagają uwagi i niejednokrotnie także konserwacji. Sklepy zoologiczne oferują różnego rodzaju akcesoria akwarystyczne, które ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Warto z nich skorzystać, aby utrzymać swoje akwarium w nienagannej czystości.

  1. Jak czyścić akwarium?
  2. Jakie czynności w akwarium należy wykonywać codziennie?

Napowietrzona i wolna od zanieczyszczeń woda w akwarium to najlepsze środowisko dla żyjących w nim rybek. W dalszej części tekstu wyjaśniono, w jaki sposób należy czyścić zbiornik oraz jakie czynności wykonywać każdego dnia, aby zachować go w doskonałym stanie.

Jak czyścić akwarium?

Proces czyszczenia akwarium rozpoczyna się od wymiany wody. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie opróżniać zbiornika w całości, tylko do około 30%, ponieważ chlor znajdujący się w wodzie z kranu negatywnie wpływa na stan rybek. Doskonałym pomysłem jest napełnienie specjalnego baniaka wodą i odstawienie go na kilka dni.

Niezwykle ważne jest, aby filtry do akwarium zostały wyczyszczone w tej samej wodzie, która pochodzi z pierwszego etapu procesu. Dzięki temu zostaną w nich zatrzymane bakterie odpowiedzialne na prawidłowe pH wody oraz zwalczanie glonów.

Czyszczenie zbiornika obejmuje również usuwanie resztek pokarmu za pomocą odmulacza, a także wyeliminowanie pasożytów, bakterii i glonów znajdujących się w wodzie, wykorzystując lampę UV. Należy także sprawdzić, czy grzałka do akwarium nie została uszkodzona, a temperatura panująca w zbiorniku wykazuje prawidłową wartość.

Jakie czynności w akwarium należy wykonywać codziennie?

Każdy właściciel akwarium powinien codziennie:

  • nakarmić rybki – gotowy pokarm w postaci płatków lub granulek można nabyć w sklepie zoologicznym,
  • sprawdzić temperaturę wody – jeżeli grzałki do akwarium ulegną uszkodzeniu, woda stanie się dla rybek zbyt zimna lub gorąca,
  • sprawdzić stan filtra oraz napowietrzacza – prawidłowo działające filtry do akwarium oczyszczają wodę z resztek pokarmów i innych zanieczyszczeń.

Raz w tygodniu należy dokładnie wyczyścić zbiornik z zachowaniem wspomnianych wyżej zasad. Rybki potrzebują czystej i dobrze natlenionej wody, wolnej od bakterii i pasożytów. Niezbędne akcesoria akwarystyczne, takie jak odmulacz czy żwirek, można nabyć w każdym sklepie zoologicznym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *