Akwaria odlewane ze szklą, klejone lub ze sztucznego tworzywa, aby
zabezpie czyć przed pęknięciem, stawiamy na miękkim podłożu: najlepiej na papierze, filcu lub piankowym tworzywie.
Przy ustawianiu akwarium odlewanego dobrze jest okręcić zbiornik wzdłuż górnej i dolnej krawędzi kilkoma warstwami taśmy izolacyjnej lub leukoplastu, zabezpiecza to przed pęknięciem, a nawet roz- padnięciem zbiornika.
Akwaria ramowe i klejone muszą stać pewnie, równo i w poziomie. Im większe są zbiorniki, tym bardziej musimy zwracać uwagę na wytrzymałość podstawy, na której będą stały. Chwiejące się stoły są nieodpowiednie: podstawa musi być stabilna.
Bezpieczny stojak pod akwarium opiera się o podłogę dużą powierzchnią. W razie potrzeby można pod nogi stojaka podłożyć odpowiedniej wielkości metalowe lub drewniane krążki. W ten sposób zapobiegniemy nierównemu zagłębieniu się jego nóg w podłoże, np. przy linoleum lub chodniku. Jeśli podłoga jest z desek, wykorzystujemy podtrzymujące ją belki, ustawiając nogi akwarium w miejscach, w których się one znajdują lub układamy na nią listwy drewniane tak, by łączyły te belki między sobą, a dopiero potem ustawiamy na nich stojak lub stół pod akwarium.
Podstawa, na której ustawiamy akwarium, np. blat stołu, musi być równa i sztywna – nie może się wyginać. Akwarium nie powinno stać na niej całą powierzchnią, lecz podkładamy pod nie wzdłuż dłuższego boku dwie lub więcej jednakowych, wąskich listew, na których ustawiamy akwarium. Zwracamy uwagę, aby listwy były podłożone pod akwarium odpowiednio głęboko, lecz tak, by wspierało się o nie ramą, a nie podłogą.
Bardzo wysokie stelaże ustawiamy z lekkim nachyleniem w kierunku ściany i mocujemy do niej za pomocą haków.
Uwaga! Nierówne podłoże spowodować może odkształcenie ramy, a to z kolei nieszczelność i pękanie szyb w akwarium.
Instalacja elektryczna musi być wykonana starannie. Wszystkie wyprowadzenia powinny być wykonane przez fachowca tak, by nie ulegały zawilgoceniu oraz by były niedostępne dla osób niepowołanych, szczególnie małych dzieci. Ubezpieczenie od odpowiedzialności w razie wyrządzenia nieprzewidzianej szkody pokryje jedynie część naszych należności z tytułu odszkodowania.