Tylna ściana akwarium decyduje o ogólnym wrażeniu. Istotne jest to szczególnie wtedy gdy akwarium ma być ozdobą pokoju lub gdy chcemy wzmocnić wrażenie wywoływane przez określony podwodny krajobraz.
Jeżeli chcemy umieścić akwarium przy oknie rezygnujemy z budowy tylnej ściany, gdyż zatrzymałaby ona padające z okna światło. To nie szkodzi, że poprzez akwarium widzieć będziemy okno i przedmioty na parapecie.
Natomiast umieszczając akwarium przy ścianie pokoju możemy popuścić wodze naszej fantazji i potrudzić się nad sporządzeniem tła.
Najprostszym sposobem na stworzenie
tla jest pomalowanie od zewnątrz zwróconej do ściany szyby. To sprawi, że nasz krajobraz podwodny kończyć się będzie spokojnie i naturalnie.
Do malowania używamy farb szybko- schnących, dających się łatwo zeskrobać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z reguły wystarcza pomalowanie jednorazowe.
Barwa biała lub czarna nie wchodzą w rachubę, gdyż robią ponure wrażenie, podobnie odpadają barwy jaskrawe. Najlepsze są farby ziemiste i ciemne, od oliw- kowozielonej do szarobrązowej, od których ryby i rośliny korzystnie się odbijają. Odcień danej barwy dobieramy według własnego upodobania. Malując zwracamy uwagę, by nie zostawały ślady od pędzla, a spływająca farba nie tworzyła zacieków.
Tło „tupowane” w porównaniu z malowanym sprawia wrażenie lekkości. Tupujemy dotykając powierzchni szyby raz przy razie pędzlem trzymanym pionowo w stosunku do jej powierzchni.
Wzór podobny do rysunku malowanego przez mróz na szybie otrzymamy w następujący sposób. Wycinamy tekturę wielkości tylnej szyby, następnie malujemy farbą tekturę i szybę i przyciskamy malowanymi powierzchniami do siebie. Po kilku sekundach tekturę odrywamy. Artystycznie wymalowana w formie krajobrazu tektura ustawiona z tyłu akwarium, w większości wypadków nie jest w dobrym guście. Natomiast nic nie można zarzucić oferowanym przez handel dużym fotografiom podwodnych krajobrazów lub akwariów poprawnie obsadzonych roślinami.