Świat żubrów

Żubr określany też jako europejski żubr, jest eurazjatyckim gatunkiem żubra. Jest to jeden z dwóch istniejących gatunków żubrów, obok żubra amerykańskiego. W niedawnej przeszłości istniały trzy podgatunki, ale tylko jeden, podgatunek nominowany przetrwał do dziś. Analiza genomów mitochondrialnych i DNA jądrowego ujawniła, że ​​żubr jest teoretycznie wynikiem hybrydyzacji wymarłego żubra stepowego i przodków żubrów, ponieważ ich materiał genetyczny zawiera do 10% genomowego pochodzenia żubra.

Jankowice rezerwat żubrów

Z uwagi na to że obecnie populacja żubra jest dużo mniejsza niż kiedyś ale również bardziej osłabiona m. in przez różne choroby. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania tym zwierzęciem stworzono tzw. żubrowisko czyli rezerwat przyrody, który znajduje się w Puszczy Pszczyńskiej, w pobliżu miejscowości Jankowice. Obszar tego rezerwatu to około 744 hektary, a populacja żubrów żyjąca na tym obszarze wynosi w przybliżeniu 30 osobników. Teren ze względu bezpieczeństwa i ochrony zwierząt został ogrodzony. Istnieje natomiast dostęp dla turystów do Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Rezerwat ma na celu wykonywać zadania, które będą chronić ten zagrożony i coraz mniej liczny gatunek.

Przydatne informacje

Rezerwat jest otwarty dla zwiedzających indywidualnie w okresie wiosennym i letnim od wtorku do piątku w godzinach między 10 a 17 oraz w weekendy od 10 do 20. Godziny te ulegają zmianie w okresie jesienno-zimowym. Grupy zorganizowane powinny natomiast wcześniej uzgodnić termin odwiedzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *