Urządzenie akwarium wymaga namysłu.
Czynności z tym związane zawsze pociągają za sobą pewien nieporządek (lanie wody), dlatego powinny sprawnie przebiegać. Dobrze jest każdą czynność przemyśleć i przygotować.
Biorąc się do pracy, musimy starać się nie zakłócać domowego porządku, aby również inni domownicy pozostali zwolennikami akwarium, nawet gdy nie będzie ono taką ozdobą pokoju, jakby tego sobie życzyli.
Najpierw przygotujmy mały szkic, który bardzo nam może pomóc. Ustalmy jak nasze akwarium powinno wyglądać, wyobraźmy sobie podwodny krajobraz, zastanówmy Się w jaki sprzęt je wyposażyć. Takie podejście do pracy spowoduje, że nasze akwarium przedstawiać będzie zgodną z planem, uporządkowaną całość, nie zaś chaos.
Wszystko przygotowujemy przed rozpoczęciem urządzania.
Akwarium stoi już na swym miejscu, dokładnie wypoziomowane i wymyte. Sprawdzian ustawienia i szczelności,którym będzie mowa na stronie następnej, przeprowadziliśmy w poprzednich dniach.
Piasek, kamienie i korzenie są już odpowiednio przygotowane.
Sprzęt techniczny jest sprawdzony, działa bez zarzutu, wężyki potrzebne np. do napowietrzania i filtru są dokładnie wymierzone, połączenia elektryczne dokładnie zaizolowane.
Rośliny wymyte, leżą w misce z przyciętymi korzeniami, ułożone w takiej kolejności, w jakiej będziemy je w czasie urządzania potrzebowali.
Gąbka, kołek do sadzenia i deseczka czekają przygotowane.
Na wszelki wypadek przygotowujemy wiadro i ścierkę do podłogi, gdyby niechcący rozlała nam się woda.
Wodę bierzemy z kranu, a najlepiej ze studni lub odpowiednich zbiorników naturalnych. Woda musi się „odstać”, dopiero po tygodniu wpuścimy ryby. Jeśli zamierzamy urządzić tropikalne akwarium, temperatura wody powinna być wyższa, właściwa dla danych roślin zwierząt, dlatego zimną wodę mieszamy z ciepłą. Uwaga! Wody nie wolno przygotowywać w metalowych naczyniach.