Wąż gumowy, a jeszcze lepiej plastikowy o średnicy około 0,8 cm służy do spuszczania i nalewania wody oraz ściągania ■ osadu z dna.
W celu zebrania osadu zakładamy na wąż szklany lub plastykowy przyrząd do oczyszczania dna, nie pozwala on, aby piasek, który jest cięższy, był porywany razem z osadem.
Przyrząd do czyszczenia dna ze zbiornikiem na osad jest wystarczający do odmu- lania mniejszych akwariów. Dno powinno mieć lekki spadek w kierunku jednego z przednich rogów zbiornika, tak by mogła się tutaj zbierać większość osadu. Bardzo praktyczne w użyciu są „odkurzacze akwaryjne”, ściągające osad za pomocą pompki powietrza.
Siatka o dużych oczkach przeznaczona jest do połowu większych ryb. Musi mieć ona prostokątną ramkę, aby można było odławiać nią ryby w kątach akwarium, gdzie zaniepokojone chętnie się kryją. Do połowu wykorzystujemy możliwie dwie siatki, z których jedną trzymamy nieruchomo, drugą zaś usiłujemy schwytać ryby. Ten sposób ułatwi nam ich wyłowienie.
Wystrzegać się należy ciernistych promieni w płetwach niektórych ryb, gdyż mogą być przyczyną bolesnych skaleczeń.
Siatka o drobnych oczkach służy do połowu małych ryb oraz przelewania i przepłukiwania organizmów pokarmowych przed podaniem ich rybom.
Wszystkie siatki i sita należy po użyciu wymyć. Siatkę użytą do wyławiania chorych ryb należy zdezynfekować w roztworze nadmanganianu potasu.
Fajki używane są razem z siatkami do połowu płochliwych i bardzo delikatnych ryb, których skórę podczas wyławiania siatką bardzo łatwo można uszkodzić. Uwaga! Ryb nie wolno łowić rękoma.
Do sortowania organizmów pokarmowych, według ich wielkości, z powodzeniem wykorzystać można dostępne w handlu sitka kuchenne.
Karmniki na pokarm suchy uniemożliwiają jego rozpływanie się po powierzchni wody i przyzwyczajają ryby do stałego miejsca karmienia. Karmniki z dziurkowanym dnem służą do stopniowego skarmiania rureczników i larw ochotkowa- tych, które podane luzem schowałyby się w dnie.
Szpilki do roślin przytrzymują je mocno w podłożu aż do chwili, gdy się zakorzenią.