Smukleń pryskacz

Ryba ta, pochodząca z Południowej Ameryki, różni się bardzo sposobem rozrodu od wszystkich pozos­tałych ryb kąsaczowatych, dlatego chcemy poświę­cić jej specjalny fragment książki. Smukleń pry­skacz może być trzymany w towarzystwie innych ryb kąsaczowatych, lecz chcąc oglądać tarło i opie­kę nad potomstwem, powinno się urządzić mu spe­cjalny zbiornik.

Ryby te nie są wymagające. Akwarium może być urządzone jak akwarium wielogatunkowe dla po­łudniowoamerykańskich ryb kąsaczowatych – opis na stronie 58. Akwarium nie powinno być zbyt małe, najmniej 50 cm długości. Jest ważne, by pomiędzy szybą przykrywającą i lustrem wody pozostawić około 6 do 8 cm wolnej przestrzeni. Rogi akwarium obsadzamy bardzo gęsto roślinami, powierzchnia może być częściowo przykryta pływającymi paprociami. Ryby potrzebują około 24 do 26°C, małe wahania temperatury nie są szkodliwe. Jedzą to co inne kąsaczowate, drobny żywy pokarm każdego rodzaju lub pokarm suchy.
Przed tarłem podniecony samiec szuka w akwarium odpowiedniego miejsca. Gdy samica jest dojrzała, para udaje się na wybrane już miejsce. Tutaj zatrzy­mują się pod powierzchnią ciasno przylegając do siebie, po krótkiej chwili razem wyskakują z wody i ciasno objęte płetwami pozostają przylgnięte do szyby przykrywającej akwarium, bocznej szyby po­wyżej lustra wody lub zwieszającego się nad wodą liścia. Następnie odbywa się pozorne tarło, które trwać może około godziny, nie należy przy tym tracić cierpliwości, bowiem później w tym samym miejscu, zatem poza wodą, złożone zostają jaja. Proces ten powtarzany jest tak długo, aż zapas ikry samicy wyczerpie się.
Następnie samiec przejmuje opiekuńczą rolę. Zjawia się mniej więcej co 20-30 minut pod miejscem złożenia jaj i spryskuje je wodą za pomocą silnego uderzenia ogonem. Trwa to około 36 godzin, po czym wylęgają się młode rybki, które są spłukiwane do akwarium przez rozpryskiwaną przez samca wo­dę. Rybki karmimy drobnym żywym pokarmem lub paszą sztuczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *