Inkubacja jaj to coraz popularniejsza metoda stosowana zarówno na profesjonalnych chowach drobiu, jak i przez domowych hodowców. Proces inkubacji musi przebiegać w odpowiednich warunkach, aby warunki lęgowe były przystosowane do prawidłowego rozwoju pisklęcia wewnątrz jaja. Kluczowym elementem inkubacji są klujniki. Czym one właściwie są i za co odpowiadają?
Inkubator a klujnik
Inkubator oraz klujnik to na pierwszy rzut oka dwa zbliżone do siebie wyglądem urządzenia. W rzeczywistości ich rola jest zupełnie inna. Zastanawiasz się, jak przebiega proces klucia się piskląt?
Wszystko zaczyna się od włożenia jaj na pewien okres do inkubatora. W przypadku jaj kurzych trwa on 21 dni. Kiedy pisklę w jaju zdąży się już rozwinąć, nadchodzi czas na rozbicie skorupy. Jest to tak zwany okres klucia, gdzie kluczowy okazuje się wspomniany wcześniej klujnik.
Warunki w klujniku różnią się od tych panujących w inkubatorze ze względu na inne potrzeby piskląt na tym etapie. W tym przypadku zmianie ulegają wilgoć oraz temperatura powietrza. Najważniejszą cechą klujników jest jednak brak rotacji jaj, które na etapie wykluwania mogą jedynie zagrozić malutkim pisklętom.
Jesteś zainteresowany inkubacją jaj? Bio-Eggs to doświadczona firma z Krakowa, w której ofercie znajdziesz najwyższej jakości sprzęt dostosowany zarówno dla osób prywatnych, jak i większych firm.
Jaką funkcję pełni klujnik?
Jaja w klujniku przebywają trzy dni. Jest to ostatnia faza wykluwania się piskląt. W tym czasie muszą one nabrać wystarczająco siły, aby móc przebić skorupę i wydostać się na zewnątrz.
Istotne jest, aby warunki w klujnikach były dostosowane do potrzeb młodych ptaszków. Trzeba zapewnić im nie tylko odpowiednią temperaturę, ale również zadbać o wentylację urządzenia. Pozwoli to pisklakom swobodnie oddychać, a jaja się nie przegrzeją. Zwiększenie wilgoci zapobiegnie z kolei odwodnieniu pisklaków, przez co w znacznym stopniu obniżyłaby się ich odporność.
Inkubatory to urządzenia, które umożliwiają obracanie się jaj, co usprawnia ich rozwój i dostarcza pisklakom niezbędne składniki odżywcze. W fazie klucia z rotacji jaj bezwarunkowo trzeba zrezygnować. W przeciwnym wypadku młody ptaszek może nie dać rady samodzielnie wykluć się z jaja.
Klujniki to również zwiększenie bezpieczeństwa wyklutych już piskląt. Są one wyposażone w specjalne kosze lęgowe, które uniemożliwiają młodemu upadek z dużej wysokości. Pamiętaj, że po wykluciu ptaki muszą spędzić dobę w inkubatorze, aby ich pióra się całkowicie wysuszyły. Dopiero po tym czasie można je przenieś do odchowalnika.