Proces powstawania miodu.

Mówi się, że poza człowiekiem nigdzie na świecie nie ma nic, co mogłoby się równać z niesamowitą wydajnością przemysłu pszczół miodnych. Wewnątrz ula każda pszczoła ma do wykonania specjalną pracę, a cały proces przebiega sprawnie. Ale dlaczego pszczoły robią miód?

Pszczoły potrzebują dwóch różnych rodzajów pożywienia. Jednym z nich jest miód zrobiony z nektaru, słodkiego soku, który zbiera się w sercu kwiatów. Drugi pochodzi z pylników kwiatów, które zawierają liczne drobne ziarna zwane pyłkiem. Tak jak kwiaty mają różne kolory, tak samo ich pyłek.

Proces powstawania miodu

Chodźmy z pszczołą miodną z jej kwiatka do ula i zobaczmy, co się stanie. Większość pszczół zbiera tylko pyłek lub nektar. Gdy wysysa nektar z kwiatu, jest on przechowywany w jej specjalnym miodowym żołądku, gotowy do przekazania pszczołom miodnym w ulu. Jeśli jest głodna, otwiera zawór w „worku” z nektarem, a część ładunku przechodzi przez jej własny żołądek, aby zamienić ją na energię na własne potrzeby.

Pszczoła jest cudownym latającym stworzeniem. Potrafi unieść ładunek nektaru lub pyłku zbliżony do swojej wagi. Weź pod uwagę, że nawet najbardziej zaawansowana konstrukcja samolotu może wystartować z ładunkiem wynoszącym tylko jedną czwartą własnej wagi, a docenisz cud, że pszczoła miodna może utrzymać się w powietrzu z takim ładunkiem.

Kiedy jej „worki” nektarowe są pełne, pszczoła wraca do ula. Nektar jest dostarczany jednej z pszczół domowych, a następnie podawany z ust do ust od pszczoły do ​​pszczoły, aż jego zawartość wilgoci spadnie z około 70% do 20%. To zmienia nektar w miód. Czasami nektar jest magazynowany od razu w komórkach w plastrze miodu przed pracą usta-usta, ponieważ pewne parowanie jest spowodowane temperaturą 32,5°C wewnątrz ula.

Na koniec miód umieszcza się w komorach magazynowych i przykrywa woskiem pszczelim, aby przygotować się na przybycie nowonarodzonych pszczół. Pyłek jest mieszany z nektarem w celu wytworzenia „chleba pszczelego” i podawany larwom. Pszczoła potrzebuje pokarmu bogatego w białko, jeśli społeczność pszczół ma się rozwijać.

Przed powrotem do kwiatka po więcej pyłku pszczoła grzebie, czyści i dba o siebie ? nie dlatego, że jest próżna, ale dlatego, że może pracować wydajniej. Przez cały okres swojego życia pszczoła będzie pracować niestrudzenie zbierając pyłek, przynosząc go z powrotem do ula, oczyszczając się, a następnie wyruszając po więcej pyłku.

Pszczoły pastewne wychodzą z ula na kępy kwiatów w wieku trzech tygodni. Ponieważ żyją zaledwie sześć lub siedem tygodni, mają dużo pracy i mało czasu na to. W tym samym czasie będzie pracować wiele innych pszczół, a powietrze będzie głośne od ich brzęczenia. 300 pszczół potrzebuje około trzech tygodni, aby zebrać 450 g miodu. Średnio ul zawiera 40 000 pszczół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *