Chcemy zostać akwarystami! Ten zamiar możemy urzeczywistnić tylko wówczas, gdy nauczymy się prawidłowej pielęgnacji akwarium. Unikniemy w ten sposób niepowodzeń, które łatwo nam mogą zepsuć radość z naszego nowego hobby.
Ntecterpliwość jest największym wrogiem naszego akwarium. Zrozumiałe jest, że zawsze, jeśli jest to tylko możliwe, chcemy osiągnąć swój cel. Rośliny ani ryby nie rosną w naszej ocenie dostatecznie szybko. Nabywamy więc nawozy pod rośliny, a ryby obficiej karmimy. Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy naszym roślinom i zwierzętom. W rzeczywistości zakłócamy naturalny proces rozwoju. Musimy zatem zapamiętać:
Nadmiar jest zawsze szkodliwy! Nie jest dobrze, gdy w naszym akwarium ustawicznie coś robimy. Toteż zabiegi pielęgnacyjne ograniczamy tylko do najniezbędniejszych. Powinniśmy pamiętać o tym, że każda ingerencja może oznaczać jakieś zakłócenie, grożące rybom oraz utrudniające wzrost roślin.
Dotyczy to również żywienia. Zbyt obfite żywienie jest najczęstszą przyczyną zaburzeń w akwarium. Zmętnienie, rozwój glonów, cuchnąca woda, zaburzenia trawienia i w konsekwencji ewentualne choroby ryb. Krótko mówiąc, jeśli w naszym akwarium coś jest nie w porządku, wówczas źródła ewentualnych niepowodzeń nie powinniśmy szukać w naszych zwierzętach i roślinach, lecz przede wszystkim w nas samych.
Ćwiczenie czyni mistrza! To przysłowie aktualne jest także przy pielęgnacji akwarium. Możemy być pewni, że po kilku miesiącach bez trudu opanujemy wszystkie te czynności, które na początku sprawiały nam trudności. Dopiero z upływem czasu stajemy się dobrymi akwarystami i wtedy może się zdarzyć, iż dojdziemy do wniosku, że nasze akwarium mniej przysparza nam trudu niż hodowla kwiatów na parapecie okiennym. Na początku jednak musimy uważnie przestudiować wszystkie wskazówki znajdujące się na następnych stronach.