Odpowiednie oświetlenie akwarium jest sprawą bardzo ważną, gdyż tylko wystarczająca ilość światła umożliwia życie roślin wodnych, których aktywność jest podstawą stworzenia odpowiednich warunków życiowych w naszym akwarium. Dostateczna ilość światła potrzebna jest także dla dobrego samopoczucia ryb i innych zwierząt wodnych, o ile nie są to zwierzęta ciemnolubne. Obecnie biologiczny cel można osiągnąć oświetlając akwarium sztucznie. Światło naturalne ograniczane jest przez szyby w oknach i zasłony, zwłaszcza wtedy gdy pada z boku.
Sztuczne oświetlenie pozwala w zimowe miesiące wydłużyć dzień do 14-16 godzin, które są potrzebne do pielęgnacji tropikalnego akwarium. Umożliwia ponadto obserwację akwarium i jego mieszkańców także w godzinach wieczornych. Jest ono szczególnie cenne dla osób pracujących zawodowo, które dopiero wieczorem znajdują czas na zajęcie się swym akwarium.
Sztuczne oświetlenie spełniać musi trzy warunki:
- Dostatecznie oświetlać akwarium, by można było śledzić wszystkie procesy.
- Ukazywać w pełni kolory ryb i roślin.
- Umożliwiać wzrost i rozwój roślin, a także ryb.
Uwaga! Przy mocnym oświetleniu rozwijają się glony, co jest oznaką obecności w wodzie akwarium produktów przemiany materii. Samo światło nie przyspiesza wzrostu glonów, jedynie światło z rozpuszczonymi w wodzie zanieczyszczeniami.
Źródłem światła mogą być zwykłe żarówki i jarzeniowe świetlówki. Obydwa rodzaje mają zalety i wady.
Zwykłe żarówki korzystne są dla wzrostu roślin, pozwalają uwydatnić się kolorom, choć nie w tym stopniu co światło naturalne. Mogą one służyć przede wszystkim do oświetlania mniejszych akwariów. Oświetlając większe zbiorniki należy uwzględnić fakt, że zwykłe żarówki znaczną część energii elektrycznej przetwarzają w ciepło, zatem przy długiej eksploatacji będą kosztowne.
Uwaga! Do akwariów z krajowymi rybami i zwierzętami wodnymi nie używa się zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają one zbyt dużo ciepła.