Niebezpieczne węże – które są najniebezpieczniejsze?

Węże to niebezpieczne gady, które fascynują swym niezwykłym wyglądem wielu ludzi. Niemniej są to bardzo niebezpieczne osobniki, które poprzez ukąszenie mogą doprowadzić do szybkiej śmierci człowieka. Niektóre z nich potrafią ukąsić swym jadem nawet dziesięć osób jednocześnie. Zatem warto wiedzieć, które z nich są najbardziej niebezpieczne.

Kobra to największy jadowity wąż na świecie. Waga dorosłego osobnika może dochodzić nawet do dziewięciu kilogramów, a długość do sześciu metrów. Zdarza się, że u okazałych osobników zęby jadowe mają długość półtorej metra. Kobry to ciepłolubne węże, które występują wszędzie tam, gdzie jest ciepło oraz gdzie mają wystarczającą ilość pożywienia. Bardzo często zamieszkują bambusowe dżungle oraz lasy górskie. Ponadto często można je spotkać w pobliżu wody, w zaroślach i zaniedbanych ogrodach oraz na plantacjach. Uwielbiają też przebywać w starych i zaniedbanych budynkach, w których znajduje się dużo śmieci. Czasem może się zdarzyć, że węże te mogą występować w pobliżu domostw zamieszkiwanych przez ludzi.
Wąż jadowity Kobra potrafi świetnie pływać oraz wspinać się po wysokich drzewach. Wyróżniamy kilka gatunków tego gada. Wśród nich najbardziej znane to kobra królewska, egipska oraz indyjska. Kobra Egipska najczęściej występuje w Afryce i na Półwyspie Arabskim. Z kolei kobra indyjska zwana też okularnikiem indyjskim zamieszkuje tereny Indii, Pakistanu oraz Nepalu. Słynie on z „kaptura”szyjnego, który znajduje się u nasady głowy tego węża. Jest on rozkładany przez kobrę w chwili zagrożenia.

Niebezpieczny jad kobry może prowadzić w ciągu kilku minut do śmierci.

Co prawda kobry to bojaźliwe stworzenia, które bardzo boją się ludzi, niemniej są bardzo niebezpieczne. Nigdy jako pierwsze nie atakują człowieka, gdyż jest on za duży, bo stanowić dla tego gada cenne pożywienie. Węże te zazwyczaj żywią się szczurami, ptactwem oraz żabami. Jednak w przypadku bezpośredniego zagrożenia, gdy wąż zostanie napadnięty przez człowieka wówczas staje się bardzo niebezpieczny. Kobra królewska wydaje wówczas znaki ostrzegawcze, które raczej przypominają ryk niż syczenie. W czasie ataku zęby jadowe tego węża boleśnie przekuwają skórę człowieka i wstrzykują do jego organizmu niebezpieczny dla życia jad. Wąż ten zaciska mocno szczękę, co przyczynia się do tego, że do organizmu człowieka przedostaje się spora dawka jadu. Działa on bardzo niekorzystnie na układ nerwowy blokując oddychanie, co może przyczynić się do zatrzymania pracy serca. Nawet niewielka ilość jadu może doprowadzić do bardzo szybkiej śmierci. Gdy dojdzie do ukąszenia wówczas jedynym ratunkiem dla zaatakowanego człowieka jest bardzo szybkie podanie surowicy. Ukąszenie przez kobrę jest bardzo niebezpieczne dla życia, gdyż objawy pojawiają się już w ciągu piętnastu minut od ukąszenia. Jad kobry królewskiej jest tak mocnym jadem, że jest w stanie zabić w ciągu kilku minut zdrowego, dużego słonia.

Które węże są najbardziej jadowite i niebezpieczne dla życia człowieka?

Poprzez ukąszenia najbardziej jadowite węże na świecie zabijają rocznie ogromną liczbę ludzi. Najwięcej osób ginie w Indiach, Afryce oraz Azji Południowej. Oprócz kobry do grupy bardzo kąśliwych węży należy Elfa piaskowa występująca najczęściej w Azji Środkowej, Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Większość przypadków ukąszenia przez Efę kończy sięśmiercią z powodu braku dostępu w tych krajach do surowicy. Wąż ten ma na głowie charakterystyczny znak w kształcie białego krzyża. Lubi on bardzo zagrzebywać się w ziemi. Innym agresywnym wężem jest zdradnica śmiercionośna, która zamieszkuje tereny Australii i Nowej Gwinei. Dorosły osobnik tego gatunku potrafi osiągnąć do metra długości. Węże te prowadzą naziemny tryb życia i najczęściej żerują nocą. Należą one do grupy najbardziej śmiercionośnych węży, gdyż pięćdziesiąt procent ukąszeń przez te osobniki kończy się śmiercią. Dorosły gad tego gatunku posiada wystarczającą ilość jadu do zabicia jednocześnie od dziesięciu do piętnastu ludzi. Innym niebezpiecznym wężem jest Tajpan Pustynny. Zamieszkuje on głównie tereny Australii. Może on osiągnąć długość nawet do dwóch metrów. Węże te najczęściej są brązowe, czerwonawe lub zielonkawo-brązowe. Są one wyposażone w jad neurotoksyczny, paraliżujący układ nerwowy, a także hemotoksyczny, mający niekorzystny wpływ na krew. Jedno ukąszenie tego groźnego gada, w ilości stu gram jadu potrafi uśmiercić nawet sto osób.
Węże to niebezpieczne gady, które przyczyniają się do śmierci niezliczonej ilości ludzi na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *