Napowietrzanie i filtrowanie uważa się obecnie za podstawę pomyślnej hodowli akwaryjnej. Tylko ryby z dodatkowym organem oddechowym, np. ryby labiryntowe (str. 76), mogą być trzymane bez napowietrzania i filtrowania.
Napowietrzanie jest niezbędne, gdy
chcemy trzymać więcej ryb, niż pozwala na to wielkość naszego akwarium. Konieczne jest również wtedy, gdy musimy obyć się bez roślin, hodując ryby niszczące je lub odżywiające się roślinami, a także ryby o bardzo dużym zapotrzebowaniu tlenowym.
Podstawową funkcją napowietrzania jest:
- Mieszanie wody, przy którym zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem, co ułatwia przenikanie z niego tlenu do wody. Przede wszystkim jest to ważne nocą, ponieważ w nocy ryby i rośliny zużywają tlen, który w ciągu dnia jest także zużywany, lecz równocześnie wytwarzany przez rośliny w wyniku asymilacji.
- Usuwanie z wody nadmiaru szkodliwych gazów, np. dwutlenku węgla.
Dodatkową funkcją napowietrzania jest
mieszanie przy sztucznym ogrzewaniu różnie nagrzanych warstw wody, niszczenie uciążliwej warstewki tłuszczu na jej powierzchni i wytwarzanie prądu wody bardzo łubianego przez wiele ryb.
Podstawową funkcją filtru jest:
- Oczyszczanie wody z pływających, nierozpuszczalnych cząsteczek odchodów ryb. Działanie takie uzyskiwane jest we wszystkich typach filtrów.
Filtr węglowy usuwa z wody przede wszystkim składniki barwiące, związki w niej rozpuszczone. Do usuwania odchodów ryb nie jest zalecany.
- Doprowadzenie określonych składników sprzyjających pielęgnacji oraz hodowli ryb i roślin, za pomocą np. filtrów torfowych.