Mogurnda

Omówieniem zwyczajów tej ryby pochodzącej z Au­stralii zakończymy nasze rozważania nad różnorod­nymi gatunkami ryb nadającymi się do akwarium jednogatunkowego. Także ta ryba odpowiednia jest dla hodowców, którzy cenią spokojne gatunki.

Mogurnda jest rybą drapieżną. Prawie bez ruchu stoi przy dnie akwarium i tylko płetwy piersiowe poruszają się lekkim falującym ruchem. Jej ofiarą padają znajdujące się w pobliżu małe ryby, owady wodne, ich larwy i inne duże kąski. Zjada także odpowiedniej wielkości skorupiaki, naturalnie rów­nież larwy komarów, ochotkowatych, wodzieni itp. Urządzamy akwarium bogate w kryjówki, odpo­wiednie do zwyczajów życiowych tych ryb. Z ka mieni można zbudować jaskinię, jednak xepszy efekt uzyskamy wykorzystując pień korzenia, ka­wałki drewna lub łupiny orzecha kokosowego. Ryby te są pięknie ubarwione, szczególnie intensywnie zaznaczają się ich kolory na ciemnym, mulistym podłożu. Zaleca się przykryć piasek warstwą włó­kien torfu. Mogurnda najlepiej się czuje w wodzie o temperaturze 20 do 24°C. Znosi większe wahania temperatury.

W małym akwarium trzymać można jedną parę, w większym kilka. Jeden z samców zwykle zaczyna dominować nad pozostałymi i gdy nie ma w akwa­rium dostatecznie dużo miejsca dochodzi do poważ­nych pogryzień. W czasie tarła granice rewirów są zaciekle bronione. Ikra składana jest na kamienie lub inne gładkie przedmioty.

Opiekę nad wylęgiem sprawują oboje rodzice. Ryby stoją ponad gniazdem, kołysząc się lekko. Rozwój jaj trwa około 10 dni. Młode ryby są dosyć duże i samodzielne.

Mogurnda jest rybą godną polecenia do akwarium jednogatunkowego, chociaż stosunkowo rzadko spotykaną w handlu. W żadnym wypadku nie za­leca się trzymać jej w towarzystwie innych gatun­ków ryb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *