Maltańczyk

Najważniejsze cechy

Maltańczyki to małe, pogodne psy. Osiągają wagę maksymalnie 4 kilogramów, a ich wersje miniaturowe niecałe 2 kilogramy. Miniatury to linia koreańska tej rasy. Cechują się białym włosem, który ceni sobie wiele osób. Kontrastujące czarne oczy i nos sprawiają, że wiele osób się w nich od razu zakochuje. Idealnie sprawdzają się w rodzinie, w której są dzieci. Fajnie się sprawdzą również dla osób starszych, które nie muszą wychodzić do pracy, ponieważ maltańczyki nie lubią być same. Są towarzyskie i łagodne. Dobrze tolerują inne zwierzęta, choć jak przy każdym zwierzęciu powinno się znać zasady, jak wprowadzić nowego psa do innych zwierząt domowych.

Tresura

Tresura maltańczyków jest dość łatwa. Powinien sobie z nią poradzić nawet początkujący właściciel. Podstawowe komendy przyswoi dość szybko. Maltańczyk to pies, którego nie należy rozpieszczać. Rasa ta uwielbia pieszczoty i nie powinno się ich im żałować, ale mimo wszystko potrzebuje również konsekwentnego traktowania, aby wiedział jakie zachowania są niemile widziane. Należy pamiętać, że jest to pies dość wrażliwy, więc tresura maltańczyków nie może być zbyt szorstka. W przerwach na tresurę warto pamiętać o zabawie. Maltańczyki uwielbiają pieszczoty i zabawki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że maltańczyki z reguły są ciche. Jednak nienauczone samodzielnego zostawania w domu, mogą godzinami piszczeć.

Pielęgnacja

Pielęgnacja maltańczyka jest dość wymagająca. We włosy potrafią się zaplątać gałęzie i liście, które trzeba wyjąć po każdym spacerze. Włosy mają także tendencje do kołtunienia się, dlatego należy je codziennie szczotkować. Kąpiel powinna się odbywać minimum dwa razy w miesiącu przy użyciu specjalnego szamponu. Powinien on być porządnie wmasowany, a po opłukaniu należy dobrze wysuszyć maltańczyka. Nie należy pomijać codziennej pielęgnacji oczu i uszu, ponieważ mogą być drażnione przez włosie. Dodatkowo, specjalnymi cążkami powinno się przycinać paznokcie maltańczykom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *