Krzyki i inne dźwięki wydawane przez papugi.

Właściciele papug nie zawsze na początku swojej przygody z tymi zwierzętami są świadomi, że ptaki będą głośno się zachowywać.

Większość osób jest zachwycona dźwiękami wydawanymi przez papugi a szczególnie żako i amazonki, które potrafią naśladować ludzki głos. Natomiast jeśli opiekunowie popełnią błędy w wychowaniu ptaka to mogą spodziewać się nie tylko przyjemnego ćwierkania, ale głośnych i intensywnych krzyków czasami trwających cały dzień.

O ile właściciel powinien zdawać sobie sprawę, że opieka nad papugą może być uciążliwa ze względu na hałas to sąsiedzi już niekoniecznie.

Istnieje wiele zatargów sąsiedzkich w blokach mieszkalnych, które wynikają właśnie z beztroski właścicieli ptaków, którzy nie przejmują się, że zachowanie ich zwierząt może przeszkadzać innym mieszkańcom. Jeśli opiekun jest osobą odpowiedzialną to stara się załagodzić problem. Najpierw warto postarać się nieco zmienić behawior ptaka. Jak uciszyć papugę? Na początku gdy problem dopiero się zaczął nie można reagować na głośne zachowanie ptaka. Jeśli zwierzę zacznie intensywnie krzyczeć a my zainteresujemy się nim to w tym momencie okazujemy mu atencje co doprowadzi do nasilenia się niepożądanych zachowań. Dlatego najlepiej w tym momencie w ogóle nie reagować. Natomiast gdy ptak wydaje z siebie pożądane przez nas dźwięki to wtedy można go nagrodzić na przykład podchodząc do klatki i dając mu ulubionego smakołyka.

Wychowanie papugi nie jest niemożliwe.

Jednak wymaga dużej dozy cierpliwości oraz racjonalnego podejścia do tematu. Oczywiście zawsze można skonsultować swoje problemy dotyczące papugi ze specjalistą na przykład behawiorystą. Nie każdy wie, że istnieje taki zawód a warto niekiedy poprosić o pomoc osobę kompetentną, która wie jak pracować ze skrzydlatymi przyjaciółmi, aby poprawić ich dobrostan oraz stosunki z właścicielem. Jeśli opisane sposoby nie pomogą to zawsze można kupić piankę, którą obkłada się ściany w pokoju. To lekko stłumi dźwięki, dzięki czemu sąsiedzi a także sam właściciel będzie miał chwile odpoczynku od głośnych zachowań papugi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *