Ryby i rośliny z potoku nie jest łatwo hodować, gdyż są przyzwyczajone do dużego natlenienia i niskiej temperatury wody. Ryby powinniśmy pozyskiwać z potoków cieplejszych, wyżynnych lub równinnych, są w nich bowiem odcinki wód o leniwym prądzie lub stojące, płytkie i nasłonecznione, a przez to cieplejsze. Żyjące w nich organizmy nie są tak wrażliwe na wyższą temperaturą i zmniejszoną zawartość tlenu, co może się zdarzyć podczas lata w akwarium.
Rośliny: z roślin poleca się mech wodny, piękną roślinę o gęstym poroście, zieloną również w okresie zimy, którą najlepiej przynieść jest do akwarium z kamieniem, do którego jest przyczepiona. Mech wodny nie lubi zbyt dużo słońca i jest wrażliwy na zamulenie. Dla takich roślin korzystna jest północna wystawa okna. Rośliny, które można znaleźć w potoku, są mało przydatne w akwarium. Pamiętajmy o tym, by rośliny sadzić niezbyt gęsto!
Ryby: bez napowietrzania dajemy jedną 6-7-centymetrowej długości rybę na 5 litrów wody, z napowietrzaniem jedną rybę na 3 litry wody. Nadają się: strzebla potokowa, koza, śliz, ewentualnie także kiełb. Strzeble przebywają w powierzchniowej i środkowej warstwie wody, pozostałe ryby na dnie.
Wymagania życiowe: woda klarownie czysta, bogata w tlen, o temperaturze 5 do 18°C; w gorące dni częściowa wymiana wody. Słońca niezbyt dużo, nie oświetlać zwykłymi żarówkami z powodu zbyt silnego nagrzewania. Pokarm żywy i suchy. Koza, śliz i kiełb jedzą chętnie z dna.
Urządzenie: staramy się naśladować naturę (partie brzegowe). Średni do grubego piasek. Kilka płaskich kamieni, które układamy na dnie akwarium.
Ponieważ ślizy lubią kopać, by stworzyć im dogodniejsze warunki, można część podłoża przygotować z drobnego piasku. Ściana tylna, typ 1: jaskinia z kamieni lub drewna.
Dodatkowe wyposażenie: korzystne jest silne napowietrzanie, a przy znaczniejszej obsadzie także filtr.