Krajowe ryby akwariowe zimnolubne z jeziora

Ryby te mogą stawiać opiekunowi wyższe wymagania aniżeli ryby ze stawu czy z rowu Ważne jest, by jakość wody w akwarium była zbliżona do tej, z której one pochodzą ZaWszetaż liczyć się trzeba z większym zapotrzebowaniem na tlen. Akwarysta musi więc dołożyć więcej starań, aby zapewnić im w akwarium odpowiednie warunki.

Rośliny: na uwagę zasługują wszystkie rośliny, które zalecane były do akwarium stawowego. Pamiętajmy, by nie sadzić roślin zbyt gęsto, jedynie w kątach i po bokach akwarium, tak by środek pozostał wolny, aby ryby mogły swobodnie pływać.

Ryby: na 5 litrów wody bez napowietrzania dajemy jedną 5 do 10-centymetrowej długości rybę, z napowietrzaniem na 3 litry. Może to być wzdręga, płoć, ukleja, jaź (przede wszystkim złota orfa), narybek możliwie wszystkich innych „białych ryb”. Ryby te trzymają się powierzchni i środka wody. Dla ożywienia dna można jeszcze wpuścić kilka kiełbi. Od czasu do czasu ryby te muszą być wymieniane na mniejsze egzemplarze, ponieważ mogą osiągać zbyt duże rozmiary. Będą one zatem tylko gośćmi w akwarium. Można zdecydować się na małe zwierzęta: ślimaki, racicznicę. Ta ostatnia odznacza się dużą zdolnością filtracyjną.

Wymagania życiowe: czysta, bogata w tlen woda, niezbyt dużo słońca, w lecie w razie potrzeby częściowa wymiana wody. Temperatura 5-20°C, przy dobrym napowietrzaniu nieco więcej. Pokarm żywy i suchy, który brany jest z powierzchni i dna.

Urządzenie: strefa brzegowa z dużą przestrzenią do pływania. Średni piasek, kilka płaskich kamieni. W tylnych partiach podłoża trzcina, ewentualnie także kamienie, które tworzą tarasy w kierunku ściany tylnej, a następnie przechodzą w ścianę tylną typu 1 lub 4. Przejście to tworzyć może także pień korzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *