Krajowe ryby akwariowe pochodzące ze stawu

Ryby i rośliny stawowe z reguły są wytrzymałe, szczególnie gdy pochodzą ze stawów płytkich nagrzanych przez słońce. Żyjące tutaj ryby nie są wrażliwe na trochę podniesioną temperaturę, jaka panuje w domowym akwarium ani nie mają nadmiernego zapotrzebowania tlenowego,

kośliny: wybór roślin jest dość duży. Ponieważ jednak ryby chętnie kopią w dnie-, wykorzystuje­my jedynie rośliny o płaskich liściach; na których nie osiada łatwo osad. Najlepsze będą: tojeść rozesłana, formy podwodne suzałki wodnej i żabienica, ludwigia marsylia czterolistna, tatarak trawiasty, rzeżucha lirowatą, część roślin może pochodzić z innych krajów. Do większych akwariów pasują młode, o dużych liściach, krzaki grążela żółtego, które w ubogim podłożu naszego akwarium długo zachowują swą podwodną formę. Powierzchnię wody przykryć można żabiściekiem pływającym.

Ryby: na 5 litrów wody bez napowietrzania dajemy jedną rybę długości 6 do 7 centymetrów, z napowietrzaniem jedną rybę na 3 litry. Mogą to być: karp, karaś, lin, różanka, słonecznica, piskorz, także złota rybka, jeśli uznamy iż ten „sztuczny produkt” pasuje do naszego akwarium. Od czasu do czasu musimy niektóre z tych ryb wymieniać na mniejsze egzemplarze, ponieważ mogą osiągać, jak na warunki akwaryjne zbyt duże rozmiary. Z małych zwierząt hodować można wszystkie pochodzące ze stawu: ślimaki, małże, raki, owady wodne i ich larwy, kijanki i larwy traszek.

Wymagania życiowe: mało wymagające, pożądana woda przejrzysta, 5-23°C, niezbyt wrażliwe na przejściowe przegrzanie, nie mogą wystąpić jednak niedobory tlenu (chwytanie powietrza z powierzchni wody). Pokarm żywy i suchy. Niektóre z wymienionych ryb są bardzo żarłoczne i mocno kopią w dnie.

Urządzenie: wzorem niech dla nas będzie płytka zatoka stawowa, prześwietlona promieniami słonecznym^ i porośnięta trzciną. Średni do grubego piasek dokładnie wypłukany, wyparzone włókna torfowe. Nieliczne korzenie i źdźbła trzciny.

Dodatkowe wyposażenie: można przewidzieć napowietrzanie i filtrowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *