Jakie cechy powinien mieć laptop gamingowy?

Laptopy gamingowe to popularne rozwiązanie wśród graczy. Te mobilne urządzenia, zachowując niewielkie rozmiary i lekkość, posiadają naprawdę potężne podzespoły, dzięki którym staje się możliwe granie nawet w te bardziej wymagające tytuły. Sam marketingowy slogan, jakim jest przymiotnik „gamingowy”, nie daje jednak gwarancji, że urządzenie dobrze sprawdzi się w swojej roli. Na co więc należy zwrócić uwagę przed zakupem? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Jak wybrać laptop gamingowy?

Urządzenia tego typu szybko zlokalizujemy na sklepowych półkach. Wyróżniają się specyficznym designem, zazwyczaj w postaci czarnej obudowy, często z wytłoczoną nazwą producenta lub modelu, czasem z dodatkiem elementów w jaskrawym kolorze, przeważnie z podświetleniami LED. Wygląd jest jednak niekoniecznie tym, co powinno wpływać na decyzję o zakupie konkretnego modelu. W miarę możliwości nie powinniśmy też zbytnio kierować się ceną. Oczywiście, trzeba zmieścić się w założonym budżecie, jednak czasem warto trochę dopłacić za sprzęt o lepszych parametrach. Trzeba być świadomym, że w przypadku laptopów nie ma możliwości modernizacji większości podzespołów. Co najwyżej da się wymienić pamięć masową i rozszerzyć ilość RAM-u. Trudno znaleźć naprawdę dobry laptop gamingowy do 3000 złotych, choć nie jest to niemożliwe, o czym świadczy oferta naszego sklepu.

Jakie są najważniejsze podzespoły laptopa gamingowego?

Dwa elementy, na których należy skupić uwagę, to procesor i karta graficzna. Po pierwsze, ich późniejsza wymiana byłaby bardzo trudna, a w większości przypadków wręcz niemożliwa. Po drugie, to właśnie te podzespoły w największym stopniu odpowiadają za jakość oraz płynność rozgrywki. Procesor jest prawdziwym mózgiem komputera, do którego trafiają wszystkie polecenia, by tam zostały odpowiednio przetworzone. Od mocy obliczeniowej procesora zależy szybkość reakcji, dlatego warto wybrać konstrukcję o co najmniej czterech rdzeniach i ośmiu wątkach. Z kolei bez dobrej karty graficznej można zapomnieć o szczegółowej grafice. Najlepiej, by nie był to model zintegrowany z procesorem, a dedykowana karta, z własną pamięcią operacyjną minimum 4 GB oraz wydajnym układem chłodzenia. Takie rozwiązania znajdziemy także w laptopach gamingowych do 3000 złotych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem laptopa?

Wydajność laptopa zależy też od ilości pamięci operacyjnej RAM. Jeżeli zamierza się na nim grać, to nie powinna ona wypościć poniżej 6 GB, natomiast im więcej, tym lepiej. Jeśli natomiast chodzi o pamięć masową, najlepszym rozwiązaniem dla gracza okazują się dyski SSD – szybsze i odporniejsze na uszkodzenia od starszej technologii w postaci dysków twardych HDD. Te drugie są jednak tańsze, porównując nośniki o takiej samej pojemności. Sugerowana pojemność dla gracza to 500 GB. Warto też zwrócić uwagę na ekran – z większym gra może być bardziej komfortowa, ale urządzenie stanie się cięższe i zacznie zużywać więcej energii. Matowa matryca pozwoli grać w każdych warunkach, nawet przy mocnym świetle padającym na wyświetlacz. Rozgrywki w ciemności ułatwi natomiast podświetlana klawiatura. Dobrze sprawdzić także rodzaje oraz ilość portów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *