Jaki wybrać typ akwarium?
Czytelnik pewnie zastanawiał się już nad tym problemem czytając pierwszy rozdział tej książki.
Decyzja o wyborze typu akwarium wymaga od nas wiedzy w jaki sposób będziemy je pielęgnować. Być może łatwiej o nią, gdy będziemy mieli już za sobą jakieś drobne doświadczenie hodowlane. Aby rozpocząć hodowlę przedstawicieli krajowej fauny i flory wystarczą do tego. słoje Wecka o pojemności od 1 do 2 litrów lub większy słój po ogórkach o pojemności 5 litrów. Nie musimy stosować żadnych pomocniczych urządzeń. Uczyniwszy pierwszy krok, możemy osiągnąć drugi stopień wtajemniczenia, ale najpierw musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań.
Akwarium zimno- czy ciepłowodne?
Tak brzmi zazwyczaj pierwsze pytanie. Nie zawsze jest łatwo na nie odpowiedzieć. Obydwa typy akwariów są piękne i nają swych zwolenników.
Szkolne akwaria najczęściej są zimno- wodne, gdyż ich celem jest zapoznanie ucznia ze zjawiskami zachodzącymi przede wszystkim w przyrodzie rodzinnej.
Akwarium zimnowodne. Jeżeli decydujemy się na założenie tego typu akwarium, musimy wiedzieć, że zdani jesteśmy na zwierzęta i rośliny krajowe lub pochodzące jedynie z obszarów strefy umiarkowanej. Duża wartość tego akwarium polega nie tylko na tym, że bezpośrednio przyczynia się do poznania przyrody własnego kraju, umożliwia bowiem obserwację życi a zwierząt i roślin w naturalnych warunkach, jego plusem jest również to, że okazy do naszego akwarium możemy zebrać samodzielnie. Pielęgnacja akwarium zimnowodnego wymaga takiej samej staranności, a nierzadko jeszcze większego doświadczenia niż pielęgnacja akwarium tropikalnego. Akwarium zimnowodne, zwłaszcza złożone z okazów rodzimych, zazwyczaj jest niedoceniane jako propozycja dla początkującego akwarysty. Jest to zupełnie błędne podejście, a przekonamy się o tym na podstawie pierwszych własnych doświadczeń.