Jak zbilansować odpowiednią dietę dla psa i czego absolutnie nie można mu podawać?

Zdrowa dieta u psa to podstawa, zatem należy ją odpowiednio zbilansować. Dzięki temu wasz zwierzak będzie zdrowy, a jego sierść piękna i miękka. W dzisiejszym wpisie skupimy się właśnie na odpowiednim zbilansowaniu jedzenia dla czworonożnego członka rodziny. Dowiecie się także czego absolutnie nie należy mu podawać.

Zdrowa dieta to dobra karma

Są zwolennicy gotowanego jedzenia dla psa i takie podejście jest dobre. Otóż pies jest jak wiadomo mięsożerny stąd też dieta powinna przede wszystkim opierać się na mięsie. Dlatego jeżeli podejmuje się decyzję o gotowaniu to trzeba gotować wysokiej jakości mięso, typu cielęcina, wołowina, konina, jagnięcina, a także mięso z gołębia czy kangura. Cóż cena ich nie jest niska i rzecz jasna nie każdego stać. Tym bardziej, że do mięsa powinno się dodać nieco warzyw, natomiast ryż i makaron to tylko zwykłe zapychacze. Taki styl żywienia jest bardziej czasochłonny. Dlatego dobrym wyborem jest dobra karma dla psa. Brit sprawdzi się idealnie, podobnie jak Dolina Noteci czy Wiejska Zagroda. Wbrew często powtarzanym mitom można podawać zarówno karmę suchą i mokrą. Jeżeli będziecie podawać dobrą karmę to nie musicie obawiać się, że wasz psiak będzie cierpiał z powodu niedoborów.

Skład się liczy

Cóż nie każda karma jest dobra i to fakt niezaprzeczalny. Dlatego też należy czytać składy. Im mniej zbóż tym lepiej, a najlepiej wybierać karmu bezzbożowe. Absolutnie nie należy kupować jedzenia w supermarkecie. Karmy w takich sklepach są najgorszej jakości i ich skład jest wręcz przerażający. Często nie ma w nich zupełnie mięsa, ale są tylko zapychacze i składniki pochodzenia zwierzęcego, co może oznaczać mąkę kostną czy też pazurki, oczy bądź nozdrza. Chyba nie chcecie tego podawać swojemu psu. Jednocześnie dobre jedzenie nie musi wcale kosztować horrendalnych pieniędzy. Zawsze przecież możecie wybrać karmę Brit dla psa. Kolejny błędem jaki popełnia wielu opiekunów jest zbyt mała ilość podawanego jedzenia, albo zbyt duża na raz. Absolutnie nie należy karmić psa raz dziennie, bo szczególnie w przypadku dużych psów może to zakończyć się tragicznie, czyli skrętem żołądka, gdzie tylko natychmiastowa pomoc może uratować zwierzę. Jeżeli macie szczeniaka, który cały czas prosi o jedzenie to oznacza, że go potrzebuje. Wbrew pozorom szczeniaki choć małe potrzebują sporej ilości jedzenia, bo szybko rosną. Warto jeszcze namaczać im karmę. Jedzenie powinno być dostosowane do wieku psa. Dla szczeniąt rzecz jasna należy kupować karmę dedykowaną właśnie im. Karmę trzeba zmienić na “dorosłą”, gdy mają rok. Niskokaloryczna sprawdzi się dla psiaków z nadwagą, ale i po sterylizacji czy kastracji. A dla seniorów karma powinna być lekkostrawna.

Nie dawaj resztek

Dawanie psu resztek jest zabronione i może być bardzo szkodliwe dla zwierzęcia. Pies nie powinien jeść smażonego jedzenia czy też pikantnego. Do tego kurczak może go uczulać. Nie należy podawać również kości, chyba, że są surowe ze szpikiem, ale muszą być one bardzo twarde. Polecamy także przygotowanie smaczków- tym bardziej, że to bardzo łatwe, bo wystarczy tylko wysuszyć kawałki mięsa w piekarniku, albo suszarce do owoców. Musimy tutaj obalić jeden z mitów, a więc to czy wy, czy wasz pies jada pierwszy nie ma znaczenia i nie wynika z hierarchii w stadzie. Lepiej psiakowi podać wcześniej jedzenie, wtedy nie będzie prosił o wasze, choć owszem zdarzają się psie brzuszki, łakomczuszki i wtedy koniecznie musicie zachować silną wolę.

Czego pies nie może jeść?

Oczywiście ludzkiego jedzenia, czy przyprawionego jedzenia. Szkodliwy może być kurczak, bo uczula wiele zwierząt. Do tego jeszcze cebula, czosnek, awokado czy winogrona są trujące. Można natomiast psiakom dawać banana czy jabłko. Wielu smakuje marchewka. A co z tą czekoladą? Pewnie się domyślacie, że nie należy jej podawać, ale…Otóż trująca dla psa jest teobromina, która znajduje się w kakao, natomiast nie znajduje się w tłuszczu kakaowym. Stąd też w białej czekoladzie jej nie ma. Co nie oznacza, że warto ją podawać czworonogowi, bo nie jest mu do niczego potrzebna.

Jedzenie ma znaczenie dla psa, takie samo jak i dla was. Dlatego zawsze należy dbać o właściwą dietę nie tylko swoją, ale również pieska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *