Jak wyposażyć domowe terrarium?

Twoim największym marzeniem jest posiadanie zwierzątka domowego, jednak alergia na sierść nie daje Ci takiej możliwości? Niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na futrzanego przyjaciela. Jednym z pomysłów na rozwiązanie tego problemu jest świat terrarystyki, który daje nam możliwość zagłębienia wiedzy na temat owadów, pajęczaków, płazów czy gadów. Jak do tego się przygotować? Jakie zwierzątko będzie odpowiednie i jak dobrze wyposażyć domowe terrarium? Podpowiadamy!

Jakie zwierzęta czują się dobrze w terrarium?

W terrariach hoduje się niewielkich rozmiarów zwierzęta takie jak płazy, gady, małe ssaki czy nawet owady, które nie powinny samodzielnie poruszać się po mieszkaniu – może być to niebezpieczne dla nich, ale nawet dla innych domowników. Należy pamiętać, że zgodnie z prawem, w terrariach można trzymać jedynie zwierzęta określonych gatunków, pochodzące ze sprawdzonych, certyfikowanych hodowli na przykład z jadowite.pl.

Terrarium – jakie wybrać?

Jeśli wybrałeś już gatunek zwierzęcia, który najbardziej Ci odpowiada i uważasz, że poradzisz sobie z jego hodowlą – możesz zacząć kompletować odpowiedni sprzęt. Kupując wyposażenie do terrarium, warto dowiedzieć się wcześniej, jakie są potrzeby przebywającego w nim stworzenia.  Głównym celem wyposażenia terrarium jest stworzenie specyficznego klimatu środowiska oraz zapewnienie zwierzakowi poczucia bezpieczeństwa i możliwości właściwego rozwoju. Odpowiednie zaopatrzenie znajdziesz w sklepie jadowite.pl.

W przypadku węży, im większe terrarium, tym lepiej. Mając dużo przestrzeni do eksploracji, mogą spokojnie żerować i korzystać z zapewnionych w zbiorniku kryjówek. Pająki z kolei preferują skromniejsze przestrzenie – kupując duże terrarium, musimy liczyć się z tym, że:

– pająk może uciec ze zbiornika,

–  będzie miał problem ze znalezieniem pożywienia.

Poziome, pionowe czy z głębokim dnem? Zwierzęta kochające wspinaczkę mają inne potrzeby niż te żyjące pod ziemią, a nawet spędzające czas blisko gruntu. Aby zapewnić im środowisko pozwalające na stabilny rozwój, kształt „domku” należy dostosować do ich preferencji.

–  terraria poziome – przeznaczone są dla zwierząt naziemnych. Zaliczamy do nich niektóre gatunki węży, pająków naziemnych i Agam brodatych.

– terraria pionowe – to królestwo zwierząt wspinających się. Rzekotki nadrzewne, kameleony, ale i niektóre gatunki pająków doskonale się odnajdą na wysokich gałęziach bądź wśród lian.

– terraria z głębokim dnem – przeznaczone są dla zwierząt preferujących podziemny styl życia. Liczne gatunki owadów czy ptaszników będą się doskonale odnajdywać w takim środowisku.

Jaki sprzęt do terrarium?

Urządzając terrarium, musimy zadbać o odpowiednie narzędzia pozwalające na kontrolę warunków środowiska wewnątrz zbiornika. Do niezbędnych narzędzi terrarystycznych należą:

– zraszacze do terrarium – pozwalają na rozpylanie drobnych kropelek wody wewnątrz zbiornika;

– żarówki, maty, kable grzewcze, termostaty, termometry – wszystkie te narzędzia pozwalają na kontrolę temperatury wewnątrz pojemnika;

– świetlówki terrarystyczne i kompaktowe – w zależności od preferencji zwierzęcia i gabarytów terrarium, możemy potrzebować różnych form oświetlenia, możemy również podzielić je na dzienne oraz nocne.

Podłoże do terrarium – jak urządzić?

Dobierając podłoże do terrarium, należy wziąć pod uwagę na warunki środowiskowe, jakie mamy zamiar imitować, preferencje fauny i flory hodowanej wewnątrz pojemnika, a także jego funkcję. Podłoże może oddawać ciepło lub przepuszczać nadmiar wody. Materiały takie jak kokos lub keramzyt zapobiegają procesowi gnicia.

Wybierając grunt do zbiornika wilgotnego i roślinnego wybierz podłoże, które dobrze przepuszcza wodę, będzie żyzne i bogate w składniki odżywcze dla roślin. Tutaj dobrze zastosować keramzyt jako warstwę drenażową, na niego umieścić agrowłókninę i dopiero na nią ziemię w którym będziesz sadzić rośliny.

Jakie akcesoria dobrać?

Dobierając dekoracje terrarystyczne, musisz zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których są stworzone. W naszym sklepie możesz sięgnąć po akcesoria do terrarium takie jak:

– tuby korkowe lub naturalne korzenie,

– kamienie,

– czaszki,

– sztuczne roślinki,

– chrobotki reniferowe w różnych kolorach i o wiele więcej.

Urządzenie terrarium – zrób to z Jadowite.pl

To co? Gotowy na pierwszą przygodę z terrarium? W naszym sklepie możesz znaleźć zaopatrzenie niezbędne do poprawnego skomponowania środowiska, w którym Twoje zwierzątko będzie miało zapewnione optymalne warunki do życia. Przekonaj się sam! Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *