Jak rozpoznać objawy niedoboru witamin u kota?

Koty, podobnie jak inne zwierzęta, mogą cierpieć z powodu niedoboru witamin z różnych grup. Jeżeli nie są w stanie uzyskać ich z pożywienia, bardzo szybko pojawiają się u nich różne objawy świadczące o tym stanie, z którymi powinniśmy udać się do weterynarza. Jak rozpoznać objawy niedoboru witamin u kota i jak je niwelować? O czym pamiętać przy okazji wybierania karmy dla naszego futrzaka? Jakie suplementy są w stanie mu pomóc?

1. Objawy niedoboru witamin u kota

2. Jak sobie radzić z niedoborem – odpowiednia karma

3. Jak sobie radzić z niedoborem – suplementy

Objawy niedoboru witamin u kota

Najczęstszym i najłatwiejszym do zauważenia objawem niedoboru witamin u kota są problemy ze skórą oraz sierścią. Jeżeli widzimy, że nasz mruczek traci więcej futra, niż powinien, jego sierść jest matowa i łatwo się łamie, a zwierzę często się drapie lub ma stany zapalne na skórze, oznacza to, że najprawdopodobniej nie otrzymuje pełni niezbędnych mikroelementów z pożywienia. Oczywiście część tych objawów może być również wywołanych przez różne choroby, w związku z czym każdy taki stan należy najpierw skonsultować z weterynarzem i potwierdzić jego pochodzenie. Jeżeli jednak jesteśmy już pewni, że to kwestia braków witamin, możemy poradzić sobie z tym problemem na kilka sposobów.

Jak sobie radzić z niedoborem – odpowiednia karma

Podstawowa żywność, jaką dajemy naszemu kotu jest zawsze najważniejszą rzeczą, od której powinniśmy zaczynać. Jeżeli zwierzę cierpi na niedobór witamin to być może jest to znak, że kupujemy mu nieodpowiednią karmę – suchą lub mokrą. Warto pamiętać, że tanie marki zwykle mają bardzo duży udział procentowy różnych zbóż w składzie, co jest niedobre dla kota i może wpędzić go w różne choroby. Dlatego zmianę na lepsze i podjęcie walki z niedoborami witamin powinny zacząć się od wyboru karmy dobrego producenta, o wartościowym składzie i dużej zawartości mięsa.

Jak sobie radzić z niedoborem – suplementy

W sytuacji, gdy zmiana karmy nie jest w stanie uzupełnić istniejących niedoborów, może się okazać, że będziemy potrzebowali również suplementów i witamin dla kota w formie osobnego produktu. Aby dobrać właściwe proporcje oraz określić, czego naszemu pupilowi brakuje najbardziej, należy skonsultować się z weterynarzem, a następnie postępować zgodnie z jego wskazówkami. W produktach przeznaczonych dla kotów możemy znaleźć m.in. witaminy z grupy B oraz witaminę E. Witaminy dla kota dostępne na zooart.com.pl z B1, B3 oraz B6 pomogą kociakom z problemami typu niepokój czy stres, natomiast witaminy E oraz B12 wspomogą kocią pamięć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *