Jak dobrać odpowiednią ilość karmy dla kota?

Prawidłowy sposób żywienia kota od pierwszych chwil życia czworonoga ma bardzo duży wpływ na jego późniejszy rozwój oraz zdrowie. Warto przy tym wspomnieć, że oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju karmy cechującej się wysokiej jakości składem, niezwykle ważna okazuje się również ilość spożywanego jedzenia oraz częstotliwość posiłków. Wynika to z faktu, że niewłaściwe odżywianie kota może prowadzić do poważnych chorób, na przykład takich jak niedowaga czy anemia lub odwrotnie – otyłość i cukrzyca. Z tego powodu w poniższym artykule wyjaśniamy, czym kierować się przy wyborze odpowiedniej ilości karmy dla kota i w jakich sytuacjach należy zwiększyć lub zmniejszyć liczbę oraz objętość posiłków.

Pełnowartościowa karma dla małego kota – ile karmy powinien jeść kot do 1. roku życia?

W przypadku małych kotów, czyli takich, które nie ukończyły 12. miesiąca życia, karmić należy na „żądanie”. W praktyce oznacza to, że mniejsze koty powinny mieć stały dostęp do posiłku wtedy, kiedy są głodne. Dzieje się tak, ponieważ koty w tym wieku bardzo szybko rosną i stają się również niezwykle aktywne, co znacznie zwiększa ich zapotrzebowanie na karmę. To sprawia, że w ciągu dnia mogą zjeść nawet 6 posiłków i około 400-600 gramów mokrej karmy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ilość zjadanego pokarmu w dużej mierze zależy również od rodzaju karmy – na przykład pełnowartościowa sucha karma dla kota zwykle wolniej zapewnia pełne zapotrzebowanie na jedzenie niż mokra, co sprawia, że koty zjadają jej więcej. Ponadto mokra wysokomięsna karma jest najbardziej zbliżona do naturalnego sposobu odżywiania kota, dzięki czemu zapewnia również większość kociego zapotrzebowania na wodę. Godne uwagi puszki dla kociąt można między innymi znaleźć w ofercie takich producentów jak Wiejska Zagroda w sklepie Vet-Lux.

Karmienie dorosłych kotów – o czym należy pamiętać?

U dorosłych kotów ważne okazuje się obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które zależy między innymi od takich czynników jak wiek, aktywność, kastracja, a następnie kierowanie się wyliczonymi wartościami podczas codziennego karmienia. Warto zauważyć, że na każdym opakowaniu znajduje się informacja dotycząca kaloryczności karmy w 100 gramach, co ułatwia dobranie odpowiedniej ilości pokarmu. Ponadto dorosłe koty warto karmić często małymi porcjami, dochodząc do około 4 posiłków dziennie. Wówczas osiągniemy sposób karmienia najbardziej zbliżony do naturalnego, w przypadku którego polujące koty zjadają często niewielkie ofiary.

Oprócz tego do dziennego zapotrzebowania kalorycznego pupila należy również wliczyć przysmaki. W przypadku takich produktów jak przysmaki dla kotów Alpha Spirit również można spotkać się z dokładnym podaniem kaloryczności poszczególnych smaczków oraz z ich starannie rozpisanym składem. Najlepszym i najzdrowszym wyborem będą przysmaki dla kotów składające się przede wszystkim z mięsa, które powinno stanowić około 80-90% każdego smaczka – tego typu produkty zwykle wyróżniają się mniejszą zawartością węglowodanów i zbędnych dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *