Wzmożona aktywność kleszczy wiosną i latem powoduje, że przed tymi szkodnikami musimy chronić nie tylko siebie, ale również nasze czworonogi. Kleszcz u psa może być przyczyną wielu groźnych chorób odkleszczowych, między innymi babeszjozy. Kleszcze lubią wilgotne i zacienione miejsca, dlatego po spacerze szukaj ich głównie w okolicach uszu i łap psa, pod obrożą, ogonem oraz w okolicy pach. Jak chronić psa przed ukąszeniem kleszcza? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów, które zapewnią większe bezpieczeństwo Twojemu pupilowi.
Obroża przeciw kleszczom
Obroże przeciwkleszczowe zawierają owadobójcze substancje czynne. Substancje te nie są groźne dla psa ani człowieka, choć niektórym właścicielom może przeszkadzać ich intensywny zapach. W takim przypadku najlepiej postawić na wersję bezzapachową. Obroża przeciw kleszczom przeznaczona jest dla starszych szczeniąt i psów dorosłych. Powinna dość ściśle przylegać do sierści psa – nie może być jednak za ciasna. Dobra obroża przeciw kleszczom uwalnia substancje owadobójcze przez sześć do ośmiu miesięcy. Po tym czasie należy ją wymienić.
Krople przeciwkleszczowe
Obroża przeciw kleszczom może nie wystarczyć, dlatego warto zainwestować także w specjalne krople na skórę. Krople typu spot-on aplikuje się zazwyczaj na karku psa. Substancja w nich zawarta przenika do podskórnych naczyń krwionośnych i chroni całą powierzchnię skóry czworonoga. Krople przeciw kleszczom można stosować u dorosłych psów i szczeniąt po 10 tygodniu życia. Aplikowanie kropli najlepiej powtarzać co miesiąc.
Tabletki przeciw kleszczom
Tabletki do dobra opcja dla dorosłych psów, które nie mają problemów z układem pokarmowym. Substancja aktywna, zawarta w tabletce, rozpuszcza się w żołądku i przenika do tkanek oraz narządów czworonoga. Następnie jest uwalniana przez kilka tygodni i przez ten czas skutecznie odstrasza szkodniki.
Spraye przeciwkleszczowe
Spraye przeciw kleszczom zawierają substancje, które działają głównie na układ nerwowy kleszcza. Ta metoda ochrony przed szkodnikami polecana jest przede wszystkim właścicielom małych psów. Spraye zapewniają pełną ochronę przy 4 do 10 psiknięć na kilogram masy czworonoga. Przy dużych psach ta metoda może okazać się zbyt uciążliwa.
Odstraszacze ultradźwiękowe
To metoda dla nowoczesnych właścicieli psów. Do namierzania swoich żywicieli kleszcze wykorzystują narząd zmysłowy zwany narządem Hellera. Odstraszacze wysyłają ultradźwięki, które blokują działanie tego narządu. Bez niego kleszcz nie jest w stanie zapolować. Urządzenie działa około 8 miesięcy i ma zasięg do 1,5 metra. Wystarczy zawiesić odstraszacz na obroży psa.
Pamiętaj! Nie ma jednej, w stu procentach skutecznej, metody odstraszania kleszczy. Dlatego zawsze po spacerze oglądaj swojego czworonoga. Pilnuj również terminów wymiany obroży czy podania kolejnej tabletki. Zanim zdecydujesz się na zakup jednego ze środków ochrony, skonsultuj swoją decyzję z weterynarzem.