Sposób umocowania drewna w akwarium zależy od jego wielkości i kształtu oraz od rodzaju zbiornika. Chcąc umieścić drewno w zbiorniku szklanym, pozbawionym punktów oparcia, postępujemy inaczej niż przy zbiorniku ramowym.
W zbiorniku ramowym drewno możemy unieruchomić. Dolny koniec wciskamy w piasek a czubek opieramy o górną ramę. Dobrze jest włożyć pod górną ramę drewnianą listwę, przyciskającą korzeń ku dołowi. Trwałość przymocowania zwiększamy przybijając korzeń do listwy gwoździem lub drewnianym kołeczkiem.
Uwaga! W żadnym wypadku drewno nie może być wciśnięte między szyby, gdyż pęczniejąc może doprowadzić do ich pęknięcia.
Duże kawałki drewna najlepiej jest mocować w płycie ze sztucznego tworzywa. Musimy się postarać o nie wypaczającą się w wodzie płytę, w której wiercimy odpowiedniej wielkości otwory. Wkładamy w nie końce korzeni mocując dodatkowo drewnianymi klinami lub klejeń Płytę z umocowanym drewnem stawiamy na dnie akwarium. Aby akwarium było bardziej stabilne, płytę przed przysypaniem piaskiem możemy dodatkowo obciążyć kamieniami.
Łodygi trzciny i bambus możemy również osadzić w płycie ze sztucznego tworzywa, w odpowiednio wywierconych otworach. Końce łodyg konserwujemy przez zanurzanie w szkle wodnym lub płynnej żywicy. Osadzając łodygi trzciny czy bambusa zwróćmy uwagę, by nie sta- one jak żołnierze w szeregu.
Łupiny orzecha kokosowego mogą być kryjówką wielu ryb, ale najlepiej pasują do akwarium tropikalnego. Robią one tam naturalne wrażenie i są bezpieczniejsze od łatwo mogących się zawalić kamiennych grot.
Źdźbła torfu i liście również można umieścić. Torf zalewamy wrzątkiem i płuczemy. Nadaje on razem z obumarłymi liśćmi ciemny charakter podłożu, zwiększając wrażenie naturalności.