Dlaczego pies gryzie i jak go tego oduczyć?

Zwierzęta mają swoje różne nawyki. Niektóre z nich mogą być jednak niezmiernie uciążliwe dla właścicieli. Do najbardziej problematycznych należy podgryzanie ludzi, mebli i innych przedmiotów. Dlaczego psy gryzą i jak je tego oduczyć?

Dlaczego psy podgryzają różne rzeczy?

Istnieje wiele powodów, dla których szczególnie młode psiaki gryzą. Może być to związane ze swędzeniem dziąseł, gdy rosną im zęby. Może się również wiązać z chęcią zabawy. Jeśli maluch wychowuje się z rodzeństwem pod okiem psiej mamy, wówczas w ten sposób zachowuje się wobec pozostałych psów. Z czasem nawyk ten zanika. Jeśli jednak zwierzę zostało zbyt wcześnie zabrane, wówczas niektóre zachowania mogły nie zostać jeszcze przyswojone.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Krzyczenie na psa raczej nie przyniesie żadnych rezultatów. Może jedynie spowodować, że przestanie Ci ufać. Zdecydowanie bardziej wychowawcze jest odejście od niego, gdy zaczyna Cię podgryzać i okazanie tego, że jego zabawa Cię zabolała.
Świetnym sposobem jest również znalezienie dla malucha gryzaków, na których będzie mógł się wyżyć, zamiast obgryzać Twoje ręce lub inne przedmioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *