Dlaczego balsa to dobry materiał na spławik?

Spławik to podstawowy element wyposażenia wędkarzy łowiących metodą spławikową i gruntową. Akcesoria te pełnią funkcję sygnalizatora brania, informując wędkarza, gdy ryba pobierze przynętę. Wykorzystywane współcześnie spławiki wytwarzane są z kilku materiałów, wśród których najpopularniejsza jest balsa. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego balsa to dobry materiał do produkcji spławików. Zapraszamy do lektury.

Czym jest balsa?

Balsa, a właściwie ogorzałka wełnista, bo tak brzmi pełna nazwa tego gatunku drzewa, to popularny materiał modelarski, z którego produkowana jest większość spławików wędkarskich. Balsa uprawiana jest na nadmorskich terenach ciągnących się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w krajach Ameryki Południowej. Poza tym drzewo to spotkać można również w Ameryce Środkowej i na Karaibach. Ogorzałka wełnista osiąga wysokość do 15 metrów. Jej drewno ma jasną, jednolitą barwę. Jest wolne od sęków, słoi oraz pozostałych wad znanych z innych popularnych gatunków drewna.

Właściwości i zastosowanie balsy

Drewno balsy należy do jednych z najlżejszych na świecie. Jest ono dwukrotnie lżejsze od korka, który uznawany jest za niezwykle lekki materiał. Cechami charakterystycznymi balsy są też: niewielka gęstość, duża miękkość, świetna sprężystość i dobra trwałość. W zależności od miejsca wycięcia drewno to wyróżnia się różną twardością. Najtwardsze jest na krawędziach. Im bliżej środka, tym jest bardziej miękkie.

Obróbka balsy nie stanowi wielkiego problemu, dlatego jest to materiał tak chętnie wykorzystywany w modelarstwie. Niska gęstość i masa, a przy tym doskonała sprężystość sprawiają, że balsa stosowana jest również przy budowie elementów łodzi, jachtów, szybowców, samolotów czy produkcji sprzętu ratownictwa wodnego. Ze względu na swoje właściwości po materiał ten chętnie sięgają także producenci akcesoriów wędkarskich. Spławiki z balsy cieszą się dużą popularnością wśród wędkarzy na całym świecie.

Czy balsa to najlepszy materiał do produkcji spławików wędkarskich?

Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji spławików wędkarskich balsa charakteryzuje się najmniejszą gęstością, dzięki czemu znakomicie utrzymuje się na wodzie. Spławiki wytwarzane przy użyciu tego materiału są wytrzymałe i wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Precyzyjnie sygnalizują wszystkie brania, minimalizując w ten sposób ryzyko przegapienia dużego okazu. Dodatkową zaletą balsy jest fakt, że jest to materiał naturalny. Korzystanie ze spławików balsowych nie wpływa na degradację środowiska. Jest to duży atut w porównaniu z tworzywami sztucznymi, które nie rozkładają się w sposób samoistny. Spławik plastikowy po przypadkowym zerwaniu się z żyłki zaśmieca akwen, zaburzając naturalny wodny ekosystem.

Jeżeli jesteś świadomym wędkarzem, któremu zależy na ochronie otaczającej nas przyrody, wybieraj spławiki z balsy. Duży wybór akcesoriów wytwarzanych z tego materiału znajdziesz m.in. w firmie Expert, produkującej sprzęt wędkarski wysokiej jakości. Dostaniesz tam wszystkie popularne rodzaje spławików, w tym modele przelotowe oraz typu waggler.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *