Czy króliki mogą jeść zboże?

Podawanie królikom zbóż jest bardzo popularne ze względu na ich dostępność. Jednak nie wszystkie zboża są korzystne dla królików. Ta pasza nazywana jest skoncentrowaną, ponieważ jest nasycona użytecznymi pierwiastkami i dość pożywna. Jak więc karmić króliki zbożem i ile zwierzę potrzebuje, aby spożywanie go nie miało negatywnego wpływu na organizm? Poniżej kilka wskazówek, które pomogą odpowiedzieć na to pytanie.

Podczas karmienia królików stosuje się zboża, ale każdy jego rodzaj ma swój własny skład i kaloryczność. Pokarm powinien być łatwo przyswajalny przez królika. Szczególnie zimą zboże jest dobre. Jeśli zwierzęta jedzą tylko siano i warzywa, istnieje ryzyko utraty wagi. Jakie zboże dla królików jest więc najlepsze? Do karmienia królika najbardziej nadają się zboża takie, jak: jęczmień, owies, pszenica, proso i kukurydza.

Jęczmień i owies

Te dwa zboża, a także pszenica, są najlepsze i optymalne do karmienia królików. Na przykład jęczmień doskonale nadaje się do karmienia ciężarnych królików i młodych zwierząt. Taka żywność zapewnia dobry przyrost masy ciała. Zawiera również witaminy z grupy B, potas, wapń oraz takie pierwiastki jak lizyna i cholina. Wszystkie wspomagają organizm, poprawiając ogólną kondycję zwierząt. Z kolei w owsie elementy składowe poprawiają funkcje rozrodcze. Owies wspomaga także trawienie oraz usuwanie szkodliwych substancji z organizmu królików. To zboże, choć wysokokaloryczne, nie prowadzi do nadmiernego przyrostu masy ciała.

Kasza jaglana i kukurydza

Najbardziej pożywne i energetyczne jedzenie dla królika to kukurydza. Niepożądane jest podawanie jej w czystej postaci, ponieważ zawiera dużo białka oraz ponad 60% węglowodanów. Jednocześnie zawiera witaminy E, D oraz z grupy B, a także karoten, potas, żelazo, fosfor i magnez. Karmienie takim pokarmem pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne królików. Zwierzęta dobrze rosną i przybierają na wadze. Pasza kukurydziana jest łatwo przyswajalna przez organizm, ale ciągłe jej spożywanie prowadzi do otyłości. Kasza jaglana zwykle nie jest podawana królikom w jej naturalnej postaci. Ziarna można zmielić i posypać nimi inne produkty, takie jak warzywa.

Najlepszym rozwiązaniem dla królików jest podawanie zbóż naprzemiennie, aby uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała lub wzdęć brzucha. Przy karmieniu jednym zbożem może nastąpić silny wzrost masy ciała i przyrost tkanki tłuszczowej. Należy upewnić się, że w poidłach zawsze jest świeża woda.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *