Co powoduje zieloną wodę w akwarium?

Może to być szokujące i niepokojące doświadczenie, gdy przechodzisz obok swojego ukochanego akwarium i odkrywasz, że woda zmieniła kolor na zielony. Nie dość, że zielona woda jest nieestetyczna, to jeszcze zastanawiasz się jak do tego doszło i co to oznacza dla Twoich ryb. Uczucie zmartwienia jest naturalne, ale jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Przy odrobinie badań szybko dowiesz się, co spowodowało, że Twoja woda stała się zielona – i przy niewielkim wysiłku będziesz mógł przywrócić sprawne działanie Twojego akwarium!

Co powoduje zieloną wodę w akwarium?

Najprościej mówiąc, zielona woda w akwarium jest spowodowana zakwitem glonów. Większość akwarystów może już wiedzieć, czym są glony, ale przyjrzyjmy się im bliżej..

Glony to ogólne określenie rodzaju prostych, fotosyntetyzujących, głównie wodnych roślin, które nie posiadają łodyg ani korzeni. Istnieje ponad 70 000 rodzajów glonów, a wiele z nich występuje naturalnie w zbiornikach słodkowodnych. Fitoplankton to rodzaj glonów, który odpowiada za zazielenienie wody w akwarium. W ich usunięciu skuteczne są preparaty do oczka wodnego.

Kontrolowana populacja fitoplanktonu jest nieszkodliwa, a nawet korzystna dla Twojego zbiornika. W rzeczywistości wielu hobbystów dodaje nawet kultury fitoplanktonu do swojego zbiornika! Jednak pewne warunki mogą powodować ich wykładnicze namnażanie się, co prowadzi do rozrostu glonów pływających. Duże ilości zawieszonych glonów zmniejszają przejrzystość wody w akwarium i sprawiają, że wygląda ona na zieloną.

Dlaczego dochodzi do zakwitów glonów?

Teraz, gdy ustaliliśmy, że zielona woda w akwarium jest spowodowana przez zakwit glonów, zagłębmy się w to, dlaczego twój zbiornik zmienia kolor na zielony. Czynniki te stwarzają korzystne środowisko do namnażania się fitoplanktonu, czego efektem jest zielona woda.

Zjawisko to początkowo nie stanowi zagrożenia dla ryb, ale nieleczone spowoduje znaczne spustoszenie, czyniąc z niego coś więcej niż problem estetyczny.

Początkowy wzrost fitoplanktonu nie spowoduje raczej żadnych problemów, jeśli zajmiesz się nim natychmiast. Jednak po śmierci stają się pokarmem dla bakterii gnilnych, które w tym celu zużyją tlen w zbiorniku. To z kolei obniży poziom tlenu w zbiorniku i zaszkodzi Twoim rybom. Biorąc pod uwagę potencjalnie szkodliwe konsekwencje zakwitów glonów, właściciele akwariów często zastanawiają się, jak im zapobiegać. Przyjrzyjmy się dwóm kluczowym przyczynom powstawania zakwitów glonów:

Nadmiar światła

Przyczyną numer jeden, z powodu której zwykła woda staje się zielona, jest oświetlenie do akwarium. Zbyt duża ekspozycja na światło może spowodować, że fitoplankton w Twoim akwarium będzie mnożył się w tempie wykładniczym, ponieważ może teraz fotosyntetyzować w szybszym tempie.

Zbyt wiele składników odżywczych

Rośliny akwariowe swoje potrzeby pokarmowe od azotu i fosforu, dlatego związki te są korzystne w umiarkowanych ilościach. Jednakże, gdy poziom azotanów i fosforanów jest zbyt wysoki, stwarza warunki, które powodują przerost glonów, co skutkuje zieloną wodą. Te składniki odżywcze pochodzą zazwyczaj z odpadów rybnych i nadmiaru pokarmu, ale czasami mogą pojawić się w wyniku naładowanej składnikami odżywczymi wody z kranu. Dlatego testowanie jest kluczowe. Regularnie badaj wodę i upewnij się, że poziom fosforanów i azotanów jest w normie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *