Ciekawostki na temat kotów Maine Coon

Koty rasy Maine Coon już na pierwszy rzut oka wyróżniają się na tle innych czworonogów. Przede wszystkim są dużo większe niż inne koty. Jednocześnie koty Maine Coon lubią przebywać w towarzystwie ludzi i świetnie nadają się jako zwierzęta do trzymania w domu. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem rośnie zainteresowanie tą rasą.

  1. Skąd pochodzą koty Maine Coon?
  2. Łagodny charakter zwierząt
  3. Jak dbać o kota Maine Coon?

Jeżeli zastanawiasz się nad przygarnięciem takiego kota, poniżej znajdziesz przydatne informacje, które ułatwią ci podjęcie decyzji.

Skąd pochodzą koty Maine Coon?

Chociaż w Wielkiej Brytanii kot majkun pojawił się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku, do stanu Maine w USA przybyły już w latach pięćdziesiątych XIX w. Sprowadzone przez żeglarzy długowłose koty krzyżowały się z kotami krótkowłosymi, a ich potomstwo wyróżniało się dużym wzrostem oraz puszystymi ogonami (podobnymi do tych, które występują u szopów-praczy). Z tego też wzięła się nazwa rasy. Maine nawiązuje do jednego z amerykańskich stanów, a coon to po angielsku szop.

Łagodny charakter zwierząt

Pomimo swoich dużych rozmiarów, zdecydowana większość kotów Maine Coon ma bardzo przyjacielską naturę. Lubią towarzystwo człowieka i chociaż każdego dnia potrzebują dużej ilości ruchu oraz zabawy, to jeżeli ktoś ma wystarczająco duże mieszkanie, może je trzymać w domu. Nawet jeżeli w rodzinie jest małe dziecko, to dla kota tej rasy nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Warto również wspomnieć, że mocno przywiązują się do swojego właściciela. Tym samym w razie potrzeby mogą się łatwo przystosować do nowego otoczenia lub innych zmian, o ile tylko będą w pobliżu właściciela. W celu zapewnienia kotom Maine Coon idealnych warunków warto je co jakiś czas wypuścić na dwór. W tym celu można je na przykład zabrać na spacer. Chociaż nauczenie kota chodzenia na smyczy wymaga cierpliwości i czasu, to w przypadku tej rasy jest jak najbardziej realne.

Jak dbać o kota Maine Coon?

Największą różnicą w dbaniu o Maine Coona w porównaniu z innymi kotami jest żywienie. Należy pamiętać o dobraniu karmy suchej o większej wielkości oraz stałym uzupełnianiu diety mięsem. Maine Coony mają piękne i gęste futro, które trzeba regularnie czesać. Szczególną ostrożność należy zachować przy pielęgnacji kociej kity. Podobnie jak w przypadku innych kotów, należy co jakiś czas obcinać im pazury. W przypadku tej rasy warto przed adopcją kota poszukać dodatkowych informacji, które można znaleźć w licznych poradnikach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *