Ciekawe morze arktyczne

Rosja to ogromny kraj. W związku z tym ma dostęp do kilku wielkich akwenów wodnych. Jednym z nich jest Morze Karskie. Bardzo ciekawy akwen, znajdujący się po azjatyckiej stronie tegoż kraju.

Dokładne położenie

Morze Karskie to północe wybrzeża Azji. Znajduje się między wyspami Nowej Ziemi i archipelagami Ziemi Franciszka Józefa i Ziemi Północnej. Według współrzędnych geograficznych jest to 74 stopień N i 71 stopień E. Można więc określić to morze jako część Syberii, zwłaszcza, że od północy jest otwarta droga na skuty lodem Ocean Arktyczny.
Morze to jest również ujściem dla dwóch dużych syberyjskich rzek – Ob i Jenisej. Ujścia te widać nawet z kosmosu.

Rekordzista pod względem ilości wysp

Arktyczne morza rosyjskie zwykle nie mogą się pochwalić dużą ilością wysp. Jednak Morze Karskie wyłamuje się z tego. Jest na nim stosunkowo dużo wysp, w porównaniu do innych mórz Arktyki.
Przy wybrzeży znajdziemy duże, nizinne wyspy, wyróżnione za pomocą małych, wąskich cieśnin. Zaliczamy do tego groma między innymi Wyspę Białą, Wyspę Sibiriakowa i Wyspę Wilkickiego. Wgłąb morza jest więcej ciekawszych form wysp. Spotykamy na nim samotne wyspy – Uszakowa, Wize – i duże archipelagi – na przykład Wyspy Instytutu Arktycznego.

Syberyjska przyroda

Pomimo iż warunki naturalne akwenu nie wydają się zbytnio przyjazne – woda może mieć nawet minus 28 stopni, a maksymalnie 6 stopni na plusie – kwitnie w nim życie. Najwięcej można w nim spotkać wiele ryb, głównie siejowate jak nelma. A tam gdzie są ryby są i foki, a dokładniej nerpy obrączkowane. Możemy tu też zaobserwować drapieżnego fokowąsa brodatego i bardzo rzadko, ale jednak morska arktycznego. Z sąsiedniego Morza Barentsa przypływają na te wody również białuchy arktyczne w poszukiwaniu pokarmu. Zdarza się też ujrzeć tutaj niedźwiedzie polarne.
Takie bogactwo jest tu bardzo dziwne. I nie chodzi tu tylko o warunki naturalne. Dawniej na tych wodach znajdował się radziecki poligon atomowy. Od 1955 do 1990 roku przeprowadzane były tu próby nuklearne – zarówno podwodne jak i podziemne.
Mimo tego dalej kwitnie tu życie arktycznego klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *