Choroby grzybicze gołębi

Choroby grzybicze to w hodowlach gołębi bardzo powszechny problem, szczególnie w czasie, gdy panuje zwiększona wilgotność powietrza. Najczęściej są one przyczyną zaniedbań właścicieli, takich jak: niehigieniczne warunki panujące w gołębniku, spleśniała karma, zbyt wysoka wilgotność, stosowanie słomianej ściółki oraz niedobory składników odżywczych, źle prowadzona antybiotykoterapia lub osłabienie zwierzęcia po przebyciu innej choroby. Jakość opieki medycznej, jaką zapewniamy gołębiom ma bezpośrednie przełożenie na ich wyniki. Co zatem powinniśmy wiedzieć o chorobach grzybiczych?

Rodzaje

Powszechnie spotykamy się u gołębi z dwoma rodzajami chorób grzybiczych: aspergilozą i kandidazą.
Aspergiloza nie dotyka ptaków młodych, za to szczególnie ciężko przechodzą ją zwierzęta starsze. Jej objawami są najczęściej wyraźne osłabienie gołębia, duszności, biegunka, wychudzenie oraz zaburzenia nerwowe. Wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Asperillus.
Kandidaza, w przeciwieństwie do aspergilozy, dotyka przede wszystkim ptaki młode. Objawia się występowaniem białego nalotu na błonach śluzowych gardła oraz wolach. Wywoływana jest przez drożdżaki Candida albicans.

Leczenie

Zdarza się, że choroba zanika u gołębi samoistnie, w innych przypadkach należy jednak podjąć odpowiednie leczenie. Na początku konieczne będą badania odchodów, bądź pobranie wymazu w celu upewnienia się co do występowania danej choroby. We wszystkich przypadkach należy stosować się do zaleceń doświadczonego w pracy z gołębiami lekarza weterynarii. Jedną z bardziej inwazyjnych, lecz często koniecznych metod leczenia jest podawanie do dzioba antybiotyku. Często stosowany jest także siarczan miedzi dla gołębi oraz różnorodne preparaty na jego podstawie. Stosuje się jednak także wiele innych środków oraz metod leczenia. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet oddanie chorych osobników do kliniki aby zapewnić im profesjonalną opiekę i umożliwić powrót do zdrowia w godnych warunkach. Przede wszystkim, ważne jest poprawienie warunków hodowli i eliminacja szkodliwego czynnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *