Bojowniki

Są rybami o wspaniałym, czasem aż trudnym do opisania ubarwieniu. Tajlandzcy hodowcy i miłośnicy akwarium z całego świata z ich naprawdę pięknych form wyjściowych wyprowadzili formy, które swymi wspaniałymi barwami i bardzo wydłu­żonymi płetwami wprawić mogą w zachwyt każde­go obserwatora.

Ryby labiryntowe na ogół są odpowiednie do ho­dowli w akwarium jednogatunkowym, w szczegól­nej mierze dotyczy to bojowników. Najlepiej hodo­wać jednego samca z kilkoma samicami. Ryby te znane są z walecznego temperamentu. W swojej ojczyźnie, szczególnie w Tajlandii, używane są do pokazowych walk cieszących się dużym powodze­niem. Trzymanie dwóch samców bojownika w jed­nym akwarium jest niemożliwe. Będą one tak długo

walczyły ze sobą, aż jeden z nich padnie. Bojowniki nie żyją długo. W szczytowym okresie swego życia – przypadającym między 8 i 18 miesiącem – są pełne temperamentu i jeśli trzymane są w parze cieszą opiekuna swymi fantastycznymi kształtami i wspa­niałym ubarwieniem. Praktykowano rozdzielanie dwóch samców w akwarium szklaną szybą, by utrzymać je w ten sposób w stałym pobudzeniu. Nie zalecamy takiego postępowania, gdyż zwierzęta, usiłując dotrzeć do siebie, męczą się. Ich delikatne płetwy wskutek długotrwałego naprężenia rwą się, a ich nieopisana piękność wkrótce przemija. Jeśli komuś z naszych gości chcemy pokazać te ryby w ich pełnej krasie, wystarczy do szyby akwarium przystawić lustro, a własne odbicie wywoła w nich stan pobudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *