Jeśli rozważamy założenie akwarium, to z pewnością zadajemy sobie pytanie, które wybrać. Na samym początku trzeba zdecydować się na rodzaj środowiska wodnego. Ta decyzja będzie determinowała wiele kolejnych, pomniejszych kroków. Jaka jest różnica między akwarystyką morską a słodkowodną?
Co to jest akwarystyka morska?
Rodzaj wody ma ogromne znaczenie dla typu naszego akwarium. Akwarium morskie kojarzymy z przejrzystą wodą i unikalnymi dla naszego regionu gatunkami, nierzadko z dala już mieniącymi się tysiącem barw. Różnica między obydwiema rodzajami prowadzenia zbiornika wynika z typu zastosowanej wody – słodkiej lub słonej. Wybór ten pociąga szereg innych kwestii za sobą.
Akwarystyka morska potrafi zaskoczyć – zwłaszcza początkujących akwarystów. Już na wstępie może się wydawać, że coś jest nie do końca tak, jak być powinno. Paleta kolorów, fluorescencyjne koralowce, odbijające promienie kolorowe łuski ryb tworzą obraz, który dosłownie rzuca się nam w oczy. Jest to przepiękny widok i właśnie dlatego akwaria z wodą słoną cieszą się dużym zainteresowaniem osób początkujących i zaawansowanych.
Z drugiej strony mitem jest jednak przekonanie, jakoby akwarystyka morska była marzeniem każdego akwarysty. Jest mnóstwo entuzjastów tego niesamowitego hobby, którzy preferują odzwierciedlenia rodzimy klimatów jeziornych, delikatnie zmąconych, nie tak przejrzystych. Obydwa warianty mogą być stworzone niesamowicie atrakcyjnie.
Dla kogo polecana jest morska akwarystyka?
Prowadzenie morskiego akwarium może być bardziej wymagające. Z reguły nie jest zalecane dla osób całkowicie nowych w temacie. Gdy dopiero uczymy się, w jaki sposób działa zbiornik, jak dobiera się pokarmy i suplementy dla ryb, do czego służą absorbery i jak wykonuje się korekcję wody – lepiej jest postawić na coś, co będzie prostsze. Generalnie rzecz biorąc, panuje pewna niepisana zasada mówiąca o tym, że zbiornik słodkowodny jest w stanie wybaczyć więcej błędów. Oczywiście – nie należy tego nadużywać!
Zastanawiając się, czy lepiej wybrać akwarium morskie, czy słodkowodne, nie sposób pominąć aspektów finansowych. Ważnym kryterium wyboru są także koszty związane z prowadzeniem wybranego typu akwarium. Pod tym względem sprawa była kiedyś jasna – akwarium morskie to akwarium kilkukrotnie droższe w utrzymaniu. Płaciło się więcej za wyposażenie i za stałe elementy eksploatacyjne, które muszą być wymieniane. Jak jest dzisiaj? Rynek znacznie się zmienił i akwarystyka morska stała się dużo tańsza. Wciąż słodkowodne zbiorniki będą kosztowały mniej, wraz z utrzymaniem, ale relacja ta bardzo się zmieniła.
Dziś wyposażenie akwarium morskiego jest dostępne znacznie bardziej i w niższych cenach. Problemy z dostępnością mogą być za to zauważalne w zakresie mieszkańców zbiornika. Łatwiej w Polsce stworzyć unikatowe akwarium słodkowodne od morskiego. Rynek na bieżąco się zmienia, o czym świadczy powstawanie nowych, profesjonalnych sklepów. Idealne rozwiązania akwarystyki znajdziesz na stronie sklepu Trzmiel – https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska. Przekonaj się już teraz!