Akwarium z żyworodnymi rybami z rodziny piękniczkowatych

CIEPŁE

Spośród południowo- i środkowoamerykańskich żyworodnych ryb piękniczkowatych, wywodzą się niektóre gatunki ryb akwaryjnych. Z wielu z nich wyprowadzono piękne, barwne formy hodowlane.

Rośliny: można wybrać rośliny tworzące gęsty porost, w którym młode ryby znajdą schronienie przed kanibalizmem i prześladowaniem ze strony ryb dorosłych. Nadają się: moczarka argentyń­ska, kabomba, nurzaniec śrubowy, żabienica szerokolistna. Powierzchnię przykrywać może paproć pływająca i wgłębka. Na kryjówkę dla młodych ryb nadaje się także pływający po powierzchni pływacz karłowaty. Porost roślinny musi być gęściejszy tylko od strony światła. Należy pozostawić wolną przestrzeń dla chętnie pływających ryb. Jeśli nie zależy nam na wychowie młodych ryb, obsada roślin może nie być tak gęsta

Ryby: na 3 litry wody bez napowietrzania dajemy jedną rybę 4 do 6-centymetrowej długości, z napowietrzaniem na 2 litry. Nie dotyczy to dużych egzemplarzy mieczyków i innych. Nadają się: gupik, gatunki piękniczkowatych (molinezja i limka), mieczyk i jego formy hodowlane, zmienniak i jego formy hodowlane, wieloplamka, jednoplamka, wesoła wdówka.

Ryby poruszają się we wszystkich warstwach wody. Gdy chcemy ustrzec się przed niepożądanymi krzyżówkami gatunkowymi, trzymamy tylko samce. Jeśli chcemy hodować pary ryb, musimy trzymać każdy gatunek oddzielnie. Samce trzymane w nadmiernej ilości zbyt mocno dokuczają samicom.

Małe zwierzęta: tropikalne ślimaki.

Wymagania życiowe: nie wymagające w stosunku do wody i pokarmu, najczęściej niewrażliwe na wahania temperatury, 20 do 26°C, jednakże limka i czarna odmiana (Black Moiiy) molinezji potrzebują dużo ciepła. Drobny pokarm żywy i suchy, dodatkowo rośliny (glony, mrożony szpinak, zwiędła sałata).

Urządzenie: piasek średniej grubości, korzenie i trzcina. Ściana tylna typ 2.

Dodatkowe wyposażenie: doradzamy napowietrzanie i filtr. Okresowo konieczne ogrzewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *