Ryby tego akwarium pochodzą z potoków i rowów południowo-wschodniej Azji od Indii po Chiny. Tylko tęczanka mniejsza pochodzi z Australii i nie należy do ryb karpiowatych, lecz do tęczankowatych.
Rośliny: ponieważ niektóre gatunki ryb chętnie kopią, nie zaleca się delikatnych pierzastych roślin. Należy wybrać gatunki, które, podobnie jak zasługujące tutaj na uwagę ryby, nie mają wysokich wymagań termicznych: nurzaniec śrubowy, tatarak trawiasty, nadwódka wielonasien- na. Odpowiedni jest także aponogeton kędzierzawy. Nie należy sadzić roślin zbyt gęsto, by dla ruchliwych ryb została dostateczna przestrzeń do pływania.
Ryby: na 3 litry wody bez napowietrzania dajemy jedną rybę o długości 4 do 6 cm, z napowietrzaniem jedną rybę na 2 litry.
Nadają się: brzanka odeska, brzanka kropkowana, brzanka Puntius phutunio, brzanka zielona i tęczanka mniejsza. Ryby żyją w stadzie pływając w środku wody, czasem w strefie przydennej, w której chętnie kopią, rzadko w warstwie powierzchniowej. Ryby te trzymamy parami lub z przewagą samców, które toczą ze sobą nieszkodliwe walki o samice, co korzystnie oddziałuje na ich ubarwienie.
Z małych organizmów polecamy wyłącznie tropikalne ślimaki wodne.
Wymagania życiowe: przejrzysta, niezbyt stara woda, dla części ryb bogata w tlen, o temperaturze 20 do 23°C, okresowo może być ona wyższa lub niższa, lecz nie niższa niż 18°C. Słońce jest pożądane, może być jednak zastąpione sztucznym światłem. Pokarm żywy i suchy, dodatkowo pokarm roślinny (zwiędła sałata, mrożony szpinak, parzone płatki owsiane, glony).
Urządzenie: średni do grubego piasek, kilka płaskich kamieni. Wierzchnia warstwa podłoża musi być dobrze przemyta, wyłożona sparzonym i wypłukanym torfem, aby kopiące w niej ryby nie mąciły wody. Łodygi trzciny po bokach lub z tyłu.