Akwarium z pł- amer rybami z rodziny kąsaczowatych

Ryby tego akwarium pochodzą z wód płynących i jezior Południowej Ameryki od Trynidadu po Argentynę. Są to ryby o niskich wymaganiach termicznych i pokarmowych.

Rośliny: do wykorzystania jest bogaty zestaw roślin wodnych, lecz nie zaleca się sadzić ich zbyt gęsto, ponieważ na ogół stadne i ruchliwe ryby potrzebują miejsca do pływania. Jeśli chcemy trzymać kiryski, to z delikatnych roślin takich jak np. kabomba i moczarka argentyńska lepiej jest zrezygnować. Najlepsze są: żabienica szerokolistna, żabienica amazońska, podwodne formy strzałki wodnej.

Ryby: na 4 litry wody bez napowietrzania dajemy jedną rybę od 5 do 8-centymetrowej długości, z napowietrzaniem jedną rybę na 2 do 3 litrów. Nadają się: żwawik czerwieniak, skrzelopiór, zwinnik ogonopręgi, tarczyk srebrzysty i błyszczyk parański, które przebywają w środkowej warstwie wody lub okazyjnie pod powierzchnią. Jeżeli chcemy, możemy dodać jeszcze żyjącego na dnie kiryska złocistego. Ryby poszczególnych gatunków trzymamy parami lub z niewielką przewagą samców.

Z małych zwierząt wchodzą w rachubę wyłącznie tropikalne ślimaki wodne.

Wymagania życiowe: przejrzysta, bogata w tlen woda, temperatura 20 do 23°C, okresowo także wyższa lub niższa. Najniższa temperatura 18°C. Pożądane nieco słońca, które można zastąpić światłem sztucznym. Pokarm żywy i suchy, dodatkowo pokarm roślinny (zwiędła sałata, szpinak mrożony, glony). Szczególnie roślinożerny jest zwinnik ogonopręgi, zjada on nie tylko glony, lecz niejednokrotnie wyższe rośliny wodne, obgryzając końce pędów, jeśli opiekun nie zapewni mu innego pokarmu roślinnego.

Urządzenie: średni do grubego piasek, kilka płaskich kamieni, oszczędne wykorzystanie trzciny i kilka korzeni. Ściana tylna typ 2. Dekoracja musi być mocno przesunięta do tyłu, by ryby miały dużo miejsca do pływania.

Dodatkowe wyposażenie: doradzamy napowietrzanie i filtr, grzałka jest konieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *