Akwarium to obsadzamy: nadwódkami, podwodną formą paproci i kępami limnofili. Na powierzchnię dajemy pływającą formę paproci.
Ryby: na 2 litry wody bez napowietrzania dajemy jedną rybę 2 do 3 cm długości, z napowietrzaniem jedną rybę na 1 litr.
Wybieramy: razborę klinową, razborę plamistą i razborę karłowatą. Na ogół ryby te przebywają pośrodku wody. Jeśli chcemy, możemy dodać ozdobnego szczupieńczyka zielonego będącego rybą powierzchniową, a dla ożywienia dna pięknego tropikalnego cierniooczka (piskorek).
Z małych zwierząt w rachubę wchodzą tylko tropikalne ślimaki, przede wszystkim lubiący dużo ciepła Melanoides tuberculata.
Wymagania życiowe: przejrzysta, bogata w tlen, lecz niezbyt świeża woda, 23 do 28°C, temperatura nie powinna spadać poniżej 21°C. Gdy jest możliwość, pożądane słońce, lecz nie w nadmiarze. By zapobiec nadmiernemu oświetleniu, przykrywamy powierzchnię pływającymi roślinami. Pokarm drobny, żywy i suchy.
Urządzenie: drobny do średniej grubości piasek, na to warstwa wyparzonego i wyciśniętego torfu. Kilka płaskich kamieni, korzenie lub łodygi trzciny tworzą cieniste kąciki i kryjówki. Ściana tylna typ 4.
Dodatkowe wyposażenie: napowietrzanie i filtr można przewidzieć, nie są one jednak przy pdpowiedniej obsadzie roślin i zwierząt koniecznie potrzebne. Grzałka, z wyjątkiem upalnych dni, zawsze musi być włączona.