Akwarium to ma całkiem inny charakter niż przedstawione dotychczas akwaria wielogatunkowe. Okoniowate poruszają się na ogół miarowo i spokojnie. Są to ryby drapieżne, przejawiające wzmożony temperament podczas karmienia. Szczególnie młode ryby, które wyłącznie nadają się do akwarium, mogą być dosyć żywe.
Rośliny: ponieważ ryby pływają spokojnie i nie kopią, można wykorzystać także delikatne pierzaste rośliny, obok wszystkich wymienionych w dotychczasowych przykładach. Przede wszystkim zasługują na uwagę rogatek, wywłócznik i moczarka kanadyjska, która także zimą pozostaje żywo zielona. Rośliny powinny tworzyć miejscami gęste zarośla, zapewniające rybom kryjówki. Powierzchnię wody można przykryć częściowo żabiściekiem pływającym.
Ryby: na 10 litrów wody bez napowietrzania dajemy jedną 7 do 10-centymetrowej długości rybę, z napowietrzaniem jedna ryba na 5 litrów. Mogą być: okoń, jazgarz, sandacz i sumik amerykański. Ryby te mogą uzyskiwać znaczną wielkość, dlatego należy je wymieniać na mniejsze egzemplarze. Jeśli żywienie w zimie sprawia nam kłopot, wypuszczamy ryby jesienią na wolność. W akwarium możemy również trzymać ślimaki, racicznicę, raki.
Wymagania życiowe: czysta, bogata w tlen woda. Temperatura 5 do 20°C (nie wyższa!); w upalne dni konieczna częściowa wymiana wody. Ostrożnie ze słońcem i sztucznym oświetlaniem zwykłymi żarówkami. Tylko żywy pokarm.
Uwaga! Zbyt dużo żywego pokarmu (wioślarki) zabiera z wody tlen! Zatem przy rybach o dużym zapotrzebowaniu tlenowym, jakimi są okoniowate, powinno się zawsze dawać tylko tyle pokarmu, ile w krótkim czasie może być zjedzone.
Urządzenie: wzorem jest strefa trzcin naturalnego zbiornika wodnego. Średni do grubego piasek, kilka kamieni, które mogą także tworzyć taras.
Dodatkowe wyposażenie: wskazane jest napowietrzanie. Korzystny jest także filtr.