Akwarium z drobnoustkami i kiryskami

Akwarium z rybami z tropikalnej części Ameryki Południowej może mieć charakter trzcinowo- -trawiastej partii brzegowej.

Rośliny: wybieramy rośliny lubiące światło i ciepło, lecz mogące rosnąć także w cieniu. Do dyspozycji mamy: podwodne formy strzałki wodnej, kabombę, wąskoliścienną żabienicę ama­zońską i żabienicę szerokolistną. Kabomba tworzyć może zarośla dające schronienie rybom, chętnie przez nie wykorzystywane. Powierzchnię górną częściowo można przykryć południowo­amerykańskim żabiściekiem pływającym.

Ryby: na 3 litry wody bez napowietrzania dajemy jedną rybę 3 do 6-centymetrowej długości, z napowietrzaniem jedną rybę na 2 litry.

Wybieramy: drobnoustka obrzeżonego, drobnoustka Beckforda i inne gatunki drobnoustków, do tego ukośnika ozdobnego, neona Innesa i jeśli chcemy mniejsze kiryski i strumieniaki. Drobnous- tki pływają przeważnie w środkowej warstwie wody, ukośnik ozdobny w środkowej i powierzch­niowej, kiryski trzymają się podłoża, a strumieniaki stoją tuż pod powierzchnią wody lub też leżą na pływających roślinach, najchętniej w słońcu lub w cieple żarówki.

Małe zwierzęta: tropikalne ślimaki.

Wymagania życiowe: przejrzysta, niezbyt świeża woda, 23 do 26°C temperatura nie może spadać na czas dłuższy poniżej 21°C. Gdy jest możliwość, pożądane słońce, można je jednak zastąpić sztucznym oświetleniem. Przez przykrycie powierzchni pływającymi roślinami tworzymy pół­cień. Pokarm bardzo drobny, żywy i suchy, ukośnik ozdobny nie zjada pokarmu opadłego na dno, kiryski najchętniej żerują z dna.

Urządzenie: drobny do średniego piasek. Mały pień korzenia i w tle lub po bokach kilka łodyg trzciny. Korzeń lub kawałek starego drewna na dnie mogą być kryjówką dla kirysków.

Dodatkowe wyposażenie: napowietrzanie i filtr można przewidzieć, jednak przy odpowiedniej obsadzie nie są one potrzebne, konieczna natomiast jest grzałka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *