Agama brodata karłowata to jaszczurka dopiero od niedawna hodowana w naszym kraju. Niemniej w ostatnim czasie karłowate agamki zaczynają coraz częściej pojawiać się w domowych terrariach.
Agama brodata karłowata inaczej zwana Pogona henrylawsoni to gatunek posiadający wiele zalet. Ta australijska jaszczurka zamieszkuje w rodzimym kraju obszary dobrze nadające się pod uprawę oraz charakteryzujące się dość wysokim stopniem opadów, zwłaszcza w okresie letnim. Tereny te są zazwyczaj pozbawione drzew, a porastają je krzaki oraz różnorodne formacje skalne. Długość życia tej jaszczurki wynosi przeciętnie dziesięć lat.
Jak wygląda Agama karłowata?
Jest to jaszczurka, której rozmiary nie są zbyt duże. Długość przeciętnego osobnika wynosi około trzydziestu centymetrów, co czyni ją najmniejszym gatunkiem spośród australijskich agam brodatych. Ma ona okrągłą głowę, w przeciwieństwie do innych agam, które mają głowę trójkątną. Broda oraz kolce tej jaszczurki są bardzo delikatnie zaznaczone. Ubarwienie jest zmienne, począwszy od jasno-szarego, aż po żółto-brązowe. Poruszają się one podnosząc brzuch wysoko nad ziemię, co przypomina nieco chód na szczudłach.
Usposobienie oraz sposób zachowywania się Pogony henrylawsoni
Osobniki te należą do spokojnego gatunku jaszczurek, które większa część dnia spędzają wygrzewając się na słońcu oraz bacznie obserwując otoczenie. Niezwykle rzadko można zaobserwować agresję pomiędzy tymi mieszkańcami terrarium. Można w nim trzymać więcej niż jednego samca, gdyż zazwyczaj obywa się bez większych konfliktów, szczególnie jeśli są do siebie przyzwyczajone od młodych lat. Oswojone Agamy brodatej nie jest trudne. W wielu przypadkach nie obawiają się one człowieka i bez większego problemu pozwalają się dotknąć oraz jedzą z ręki. Jest to idealny gatunek dla miłośników jaszczurek, którzy szukają łagodnego i sympatycznego osobnika.
Jakie powinno być terrarium Pogona henrylawsoni
Jaszczurki te nie potrzebują zbyt dużego zbiornika. Dwa dorosłe osobniki bez problemu mogą zamieszkiwać terrarium o wymiarach 80/50 cm powierzchni dna. Niemniej nie ma żadnych przeszkód, aby było one większe. Wysokość terrarium jest bardzo mało istotna, gdyż jaszczurki te nie przepadają za wspinaczką aż tak, jak ich znaczni więksi kuzyni. Niemniej bardzo chętnie korzystają z umieszczonych w akwarium konarów oraz korzeni drzew. W zupełności wystarczy jeśli ich wysokość wynosi około pięćdziesięciu centymetrów. Niemniej jeśli chcemy zapewnić naszym agamką bardziej komfortowe warunki, to wówczas powinniśmy zaopatrzyć je w nieco większe terrarium. W tym przypadku dobrze jeśli ma ono wymiary 100/80/50cm lub 120/60/50cm. Wielkość zbiornika powinna być dostosowana do ilości hodowanych w nim jaszczurek. Im więcej chcemy agam trzymać, tym większe lokum należy im zapewnić. Wielkość terrarium ma zasadniczy wpływ na samopoczucie naszych zwierzątek.
Jak udekorować terrarium, aby Agawy były w pełni szczęśliwe?
Zwłaszcza gdy nasze terrarium zamieszkuje więcej niż jeden samiec, wówczas nie powinniśmy mu żałować miejsca oraz różnorodnych przeszkód wizualnych. Ciekawe dekoracje sprawiają, że jaszczurki mogą zejść sobie z oczu i wzajemnie sobie nie przeszkadzać. Warto też odpowiednio zagospodarować dno zbiornika. Może ono być zapełnione piaskiem, mieszanką piasku i gliny, korą, kostką bukową czy bezzapachową ściółką z kolb kukurydzy. Jeśli chcemy w zbiorniku stworzyć naturalny, australijski klimat, to powinniśmy użyć czarnej ziemi, gdyż na takich glebach bytuje ten gatunek jaszczurek. Idealny wystrój terrarium stanowią skałki oraz różnorodne korzenie. Warto też zasadzić sucholubne rośliny, niemniej należy pamiętać o tym, że będą one niszczone przez nasze jaszczurki, gdyż rośliny te wchodzą w skład ich pokarmu. Dlatego też zamiast naturalnych roślin, warto użyć sztucznych imitacji. Niezbędnym wyposażeniem każdego terrarium jest też nieduży basenik z wodą. Powinien on być na tyle głęboki, aby nasze małe zwierzątka mogły zanurzyć się wodzie na tyle, aby sięgały swymi łapkami dna. Agama karłowata jest ciepłolubna, dlatego też terrarium powinno być odpowiednio doświetlone.
Hodowla Agamki wymaga zapewnienia jej odpowiedniego pokarmu.
Agama jest jaszczurką wszystkożerną. W jej menu powinny znaleźć się przede wszystkim drobne bezkręgowce, wśród których można wymienić: świerszcze, nieduże karaczany, szarańczę, jedwabniki czy plankton łąkowy. Codzienny jadłospis należy tez uzupełniać w mączniaki, drewnojady, mole woskowe oraz gotowe pokarmy z puszek. Doskonałym pokarmem roślinnym są suszone zioła, różnorodne listka i kwiaty, wśród których można wymienić: mlecz, babkę, stokrotkę, rucolę, koperek, liście rzodkiewki oraz wiele innych. Ponadto jaszczurki te zajadają się kiełkami groszku, fasoli czy słonecznika. Od czasu do czasu należy tez uzupełnić ich dietę w warzywa takie jak: tarta marchew, pietruszka, dynia, cukinia oraz owoce egzotyczne takie jak mango i wiele innych. Ponadto raz w tygodniu musimy podać naszym jaszczurką odpowiedni zestaw witamin oraz wapnia.
Oswajanie Agamy brodatej, branie na ręce oraz spacery.
Jaszczurki te są z natury nielękliwe, dlatego szybko zaczynają ufać swojemu właścicielowi. Niemniej bezpośrednio po ich nabyciu należy je pozostawić w całkowitym spokoju i pozwolić się zaaklimatyzować. Jeśli już Agamkę oswoimy, wówczas możemy ją wziąć od czasu do czasu na ręce. Jednak musimy pamiętać o tym, że jest ona ciepłolubna i wyciąganie jej z ciepłego terrarium do zimnego pomieszczenia może być bardzo szkodliwe dla jej zdrowia. Spacer jaszczurki po mieszkaniu powinien zawsze odbywać się pod ścisłym nadzorem właściciela, gdyż jaszczurka lubi się przemieszczać i może nam gdzieś zaginąć. Wielu miłośników tego osobnika uwielbia nosić swojego przyjaciela na ramieniu. Trzeba wówczas wykazać szczególną ostrożność, gdyż mimo łagodnego usposobienia jaszczurka może wyrządzić krzywdę znajdującym się w pobliżu osobom.
Gatunek Pogona henrylawsoni zaczyna być coraz bardziej popularny w naszym kraju. Ze względu na pozytywne i ciekawe nastawienie w stosunku do ludzi oraz piękne ubarwienie z pewnością zasługują one na szczególną uwagę.