Agama brodata – gdzie kupić jaszczurkę?

Egzotyczne zwierzęta z roku na rok stają się coraz popularniejsze. W naszych domach goszczą nie tylko węże i pająki, ale także jaszczurki, takie jak agama brodata. Gada możemy kupić w wielu miejscach, jednak czy każde z nich będzie tak samo bezpieczne? Z tekstu dowiesz się, gdzie można kupić agamę brodatą, jakie są ceny jaszczurek oraz na co uważać przy ich zakupie.

Hodowla agam brodatych

W większości przypadków profesjonalna hodowla agam brodatych będzie najbezpieczniejszym miejscem, gdzie kupimy jaszczurkę. Będzie to wynikać z tego, że rozmnażaniem gadów zajmują się pasjonaci terrarystyki, którzy w większości przypadków posiadają zarówno wiedzę teoretyczną jak również wieloletnie doświadczenie. Dodatkowo w hodowli wybór jaszczurek będzie najbardziej obszerny. Czasami istnieją nawet hodowle specjalizujące się w danej odmianie agamy brodatej (a istnieje ich wiele – najpopularniejsze odmiany to yellow, red, orange, citrus i witblitz).

Hodowca najczęściej będzie służył wskazówkami i doradzi początkującemu terraryście jak powinien opiekować się agamą. Ceny u hodowców za klasyczne odmianę będą też najczęściej najniższe, ponieważ sprzedaż będzie odbywać się bez pośredników. Jedną z takich hodowli jest np. pochodząca z Bydgoszczy hodowla agam brodatych Gady z brodą.

Większość dużych miast w Polsce takich jak np. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Katowice, Poznań, Łódź i Szczecin będzie posiadać przynajmniej jedną taką hodowlę agam brodatych. Warto przed decyzją o zakupie przeczytać opinie na temat poszczególnych hodowców, by mieć pewność, że trafimy na profesjonalistę.

Sklep terrarystyczny

To kolejne bezpieczne miejsce, gdzie jaszczurka agama brodata będzie do kupienia. Niewątpliwym plusem sklepu terrarystycznego jest fakt, że będziemy mogli od razu zaopatrzyć się w terrarium i niezbędny sprzęt potrzebny do hodowli agamy. Sprzedawcy w takich sklepach to najczęściej pasjonaci terrarystyki, więc możemy zaufać ich wiedzy.

Wiele sklepów terrarystycznych prowadzi również własne hodowle zwierząt egzotycznych – nie tylko agam brodatych, ale również innych gatunków, takich jak gekony orzęsione i lamparcie. Niektórzy właściciele sklepów wystawiają się też na giełdach terrarystycznych, które odbywają się cały rok. Hodowcy z całej Polski zjeżdżają się do miasta, w którym targi są organizowane, więc mamy dużo większy wybór różnych zwierząt egzotycznych. Dodatkowym atutem takich giełd będzie możliwość obejrzenia innych gatunków niezwykłych zwierząt.

Ceny agam brodatych w sklepach terrarystycznych mogą być wyższe niż u hodowców, ale w tym przypadku płacimy za profesjonalne podejście i doradztwo. Sprzedawcy najczęściej będą służyć radą nie tylko przed zakupem, ale również po kupieniu zwierzaka.

Sklep zoologiczny

Wydawałoby się, że sklep zoologiczny będzie odpowiednim miejscem na kupno zwierząt, jednak nie zawsze tak będzie w przypadku gadów. Wiedza ekspedientów na temat terrarystyki w sklepach zoologicznych bardzo często jest powierzchowna i niekompletna. Dodatkowo zwierzęta przebywające w terrariach sklepowych mogą mieć niewłaściwe warunki i są narażone na nieustanny stres związany z ruchem klientów.

Jeśli kupujemy agamę w sklepie zoologicznym, należy przede wszystkim sprawdzić, czy agamy są trzymane osobno oraz czy posiadają wszystkie kończyny i nie posiadają ubytków, np. palców lub ogona. Warto też zapytać o wiek jaszczurki, jej stan zdrowia oraz pochodzenie.

Oczywiście nie należy uogólniać – istnieje wiele sklepów zoologicznych, które dbają o zwierzęta, dlatego najlepiej przeczytać opinie na temat danego miejsca. Niezadowoleni klienci najczęściej opiszą, co było powodem ich niepokoju.

Cena w sklepie zoologicznym będzie wyższa niż ceny w hodowli. Jest to wynik doliczenia narzutu sprzedawcy i tak jak np. w hodowli klasyczną odmianę dostaniemy za 200 zł, to w sklepie zoologicznym za taką samą agamę możemy zapłacić nawet 350 zł.

Internetowe portale ogłoszeniowe

Szukając jaszczurek na popularnych portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych musimy pamiętać, że nie zawsze będziemy mieć do czynienia z profesjonalistami, którym zależy na dobrostanie zwierząt. Wielu amatorskich hodowców rozmnaża agamy dla łatwego zarobku nie posiadając zbyt dużego doświadczenia. Może się okazać, że niektóre jaszczurki są za małe, by nadawały się do sprzedaży lub niewłaściwa suplementacja, karmienie i brak odpowiedniego terrarium i oświetlenia doprowadziły do choroby. Warto przed zakupem zapytać o stan zdrowia zwierzęcia oraz poprosić o dodatkowe zdjęcia, by sprawdzić czy zwierzę posiada wszystkie palce i ogon.

Portale ogłoszeniowe to oczywiście nie samo zło, ponieważ dają np. możliwość adopcji agam brodatych. Wielu właścicieli agam z uwagi na przeprowadzkę lub drastyczną zmianę sytuacji życiowej decyduje się oddać zwierzę wraz z terrarium i całym osprzętem nowemu właścicielowi. Jeśli widzimy, że zwierzę jest zaniedbane, warto dać mu szansę na nowe lepsze życie. Cena takich agam najczęściej jest bardzo korzystna, niekiedy całość można otrzymać nawet za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *