Zwierzęta egzotyczne

0

Warany, krokodyle, agamy, pająki ptaszniki, kameleony jednym słowem zwierzęta egzotyczne.. To coraz częściej wybierani następcy chomików czy świnek morskich, dlaczego? hmm… Piękne ubarwienie, nie banalny wygląd, i ciekawe zachowania, które możemy obserwować w domowym terrarium, to chyba tylko niektóre plusy tych stworzeń. O ile na rynku dostępna jest coraz większa ilość ciekawych i rzadkich gatunków, to zwiększający się popyt, powoduje z tego co widzę coraz większą podaż.. nieświadomą podaż :(

Zwierzęta egzotyczne vs nieświadomi właściciele

Ostatnio odwiedziła mnie klientka, która jakiś czas temu kupiła pythona regiusa, i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że odwiedziła mnie ze swoim wężem (na polu było zimno:/) i dziwiła się, że nie chce jeść… Oczywiście grzecznie uświadomiłem ją, że tak nie można robić.. Pytonów i zwierząt egzotycznych nie bierze się na spacer, jeszcze na taką pogodę, i ogólny stres jest odpowiedzialny za brak apetytu u tego węża.. Usłyszałem na to, że on się już oswoił, bo ostatnio jak się jej owinął wokół dłoni, to tak mocno się do niej „przytulił” że nie chciał puścić i cały dzień z nim tak chodziła po domu… Tu już nie wytrzymałem…. Oczywiście zaczęła się tłumaczyć, że nie wiedziała, że tak nie można. Mówiła szczerze.. Opowiedziałem co i jak ma postępować, i myślę że sytuacja się już nie powtórzy..

Nie szukajcie miłości i akceptacji

Nie do końca rozumie to zachowanie, ludzie poszukują miłości u zwierząt. Chcą żeby ktoś ich przytulał, przychodził na zawołanie, chcą jakiejś więzi, której z zwierzętami egzotycznymi nigdy nie uzyskają.. Nie wiem czym to jest spowodowane, brakami emocjonalnymi w życiu codziennym? brakiem akceptacji od innych? Zwierzę to zwierzę, nie uczłowieczajmy ich, nie nadawajmy im ludzkiego charakteru.

Zwierzęta egzotyczne są jakie są, ja wiem, że mój python mnie nie pokocha a jak bym był mniejszy i dał by radę mnie zjeść to by zjadł :) Agama zresztą też:P

Wiem, że w terrarium mają optymalne warunki i nie zamierzam ich wyciągać i brać na spacer.. Jeśli ktoś chce spacerów i przytulania niech kupi sobie psa.

Zwierzęta egzotyczne są niesamowite i jedyne w swoim rodzaju

Ich niezwykły behawioryzm, wyjątkowy wygląd to wartość sama w sobie. Człowiek posiadając te zwierzęta, będąc ich opiekunem, powinien cieszyć się samym faktem, że może je obserwować, i zobaczyć takie zachowania, których w naturze nigdy by nie zobaczył, – chyba, że by zamieszkał w dżungli i był niewidzialny, bo większość prowadzi bardzo skryty tryb życia i nawet w terrarium ciężko je zauważyć.

No i w sumie tyle, po prostu dajmy zwierzętom egzotycznym być takimi jakie są. A jeśli nie możesz tego zaakceptować, to znajdź sobie chłopaka/dziewczynę albo kup psa. Nie rekompensujmy sobie jakichś braków emocjonalnych, poprzez uczłowieczanie i błędne interpretowanie zachowań tych zwierząt.

Pozdrooo

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

four − three =