Zwierzęta egzotyczne – o co tu naprawdę chodzi?

0

Gady i pająki ptaszniki wielu ludziom kojarzą się z czasami gdy na świecie panowały dinozaury. Coraz liczniejsza grupa terrarystów, rośnie za sprawą zwierząt, które przyciągają do siebie, niezwykłym wyglądem, wyjątkowym ubarwieniem, i ciekawym zachowaniem – to jak piją, jedzą i linieją często obserwować możemy jedynie w terrarium. W wielu przypadkach rozwijająca się terrarystyka pomaga w ratowaniu ginących gatunków (aksolotle), i innych zagrożonych egzotycznych gadów..

Musimy pamiętać o kilku rzeczach, zanim przystąpimy do kupna egzotycznego zwierzaka.

1. Nie liczmy na miłość :P

Terraryjni pupile, nie spełniają wymogów, jakie część ludzi przed nimi stawia. Ok, agamy brodate, kameleony jemeńskie czy węże są się w stanie tak oswoić, że bez problemu będziemy mogli je wziąć na ręce, ale nigdy nie będą przybiegać na zawołanie, nie nauczą się sztuczek i nie będą reagować na swoje imię. Nie oczekujmy z ich strony przywiązania czy jakiejś więzi :) jeśli jest to dla Ciebie zrozumiałe, wspaniale unikniesz rozczarowań i uważam że jesteś gotowy aby wejść mocniej w interesujący świat zwierząt egzotycznych.

2. Pamiętaj o przygotowaniu !

Niektórzy rzekomi entuzjaści zwierząt, przystępują do tego tematu bez wystarczającej wiedzy – za sprawą internetu jest to coraz bardziej widoczne, gdy na forach znajdujemy masę tematów o chorych zwierzakach, trzymanych w nieodpowiednich warunkach – czyniąc w ten sposób krzywdę, żywym istotom. Przez własne zaniedbanie i ignorancję. Taki stan rzeczy jest nie do przyjęcia, dla prawdziwego terrarysty, którego podstawowym celem jest zdobycie elementarnej wiedzy i zastosowanie jej w przypadku nowo zakupionego zwierzaka.

Moja prośba:

Przed kupnem wymarzonego zwierzaka, dowiedz się wszystkiego na temat jego wymagań życiowych. Dzięki temu będziesz mógł przygotować odpowiednie terrarium  i zaopatrzyć je w niezbędne wyposażenie. Zakupu pierwszego zwierzęcia, najlepiej dokonać w dobrym sklepie zoologicznym lub u hodowcy. Ważne żeby osoba ta znała się na trzymanych rzez siebie zwierzętach. I mogła nam udzielić wszystkich niezbędnych informacji. Mamy wtedy też gwarancję, że zwierzak będzie w dobrej formie. Zaczynanie swojej przygody z terrarystyką od chorego zwierzaka, zniechęciło już wiele osób :(

Zawsze gdy masz jakieś wątpliwości możesz zadać pytanie na blogu, lub napisać do mnie poprzez dział kontakt. Na wszystkie pytania zawsze odpowiadam ;) Zdrowe życie twojego Zwierzaka jest celem mojego bloga :)

Nigdy nie kupuj zwierząt egzotycznych, które swoim wyglądem lub zachowaniem budzą Twoje wątpliwości:

  • są wychudzone
  • senne, apatyczne, mają przymknięte oczy
  • widoczne roztocza (okolice kloaki lub pod pachami:) !!!
  • zapadnięte oczy !!!
  • stany zapalne skóry
  • trzymanych w złych warunkach a osoba sprzedająca nie ma dostatecznej wiedzy

O czym należy jeszcze pamiętać przystępując do kupna zwierząt egzotycznych

  1.  Twój zwierzak urośnie, musisz być przygotowany na wstawienie odpowiedniego docelowego terrarium, pomyśl o tym zawczasu.
  2.  Czy masz wystarczającą ilość czasu na opiekę nad zwierzętami. Gady i pajęczaki wymagają mniej uwagi niż, psy i koty, ale mimo wszystko naszym obowiązkiem jest karmienie, pojenie, utrzymywanie terrarium w czystości.
  3.  Czy będziesz umiał zapewnić pokarm. Masz gdzie kupić świerszcze? Będziesz hodował karaluchy? Pomyśl o tym wcześniej.

egzotyczna żabka

Zwierzęta od których można zacząć.

Jest kilka popularnych i łatwych w hodowli gatunków od których można śmiało zacząć:

– Pająki ptaszniki: ptasznik czerwonokolanowy, ptasznik białokolanowy

– Modliszki: Hierodule lub Sphodromantis

– Skorpiony: Pandinus, Heterometrus

– Płazy: Aksolotl

– Węże: wąż zbożowy

– Jaszczurki: agama brodata, gekon lamparci

Jeśli jednak terrarystyka nie jest dla Ciebie.

Nie wychodzi Ci opieka na zwierzętami egzotycznymi. Lub po prostu jednak początkowa fascynacja minęła, i stwierdzasz, że nie jest to hobby dla Ciebie, to ok. Bywa tak – życie. Ale sprzedaj lub oddaj komuś swoje zwierzęta póki są jeszcze zdrowe i w dobrej formie. Jest to lepsza opcja, niż sytuacja gdyby miały być zaniedbywane ;)

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

5 × 3 =