Złoto – niebieski pająk – Harpactira pulchripes

0

Harpactira pulchripes to bardzo charakterystyczny pająk, którego ubarwienie jest jedną z cech, która sprawiają, że staje się coraz popularniejszy w hodowlach. Pająk ma ciało koloru brązowego, które pokryte jest złocistymi włoskami. Odnóża się z kolei niebieskie. Takiemu połączeniu zawdzięcza swoją angielską nazwę – Golden Blue Leg Baboon.

 

Afrykański pająk Harpactira pulchripes

Harpactira pulchripes występuje na południu Afryki, głównie na terytorium Republiki Południowej Afryki. Ptaszniki te są średniej wielkości, dorosłe samice mają 5 – 7 cm wielkości, chociaż zdarzają się trochę większe osobniki.

 

Gatunek rzadki w hodowli

Jest to gatunek niepoznany zbyt dobrze, dopiero od kilku lat zaczął interesować wielu terrarystów i miłośników ptaszników. Co ciekawe, to chociaż większość ptaszników z Afryki jest agresywnych i polecanych raczej dla zaawansowanych hodowców, to Harpactira pulchripes są widziane raczej jako spokojnie i nieskore do ataku pająki. Nie jest to reguła, ale u większości osobników w hodowlach można właśnie zauważyć to, że nie są agresywne i wolą się wycofać. Mimo to jest to szyki pająk, który może uciec. Jest to także pająk jadowity, którego jad nie powinien co prawda zabić dorosłego człowieka, ale ugryzienie jest bolesne i może pociągać za sobą różne konsekwencje zdrowotne.

2

Odstraszająca może być jednak cena tego pająka, bo jak wszystkie rzadkie w hodowlach okazy, kosztuje sporo. Trzeba liczyć kilka stów. Czy warto płacić tyle za ptasznika? Miłośnicy tego gatunku nie mają co do tego wątpliwości, chociaż trzeba przyznać, że cena często może zniechęcać.

 

Warunki w terrarium

Harpactira pulchripes nie kopie w ziemi, potrzebuje terrarium o minimalnych wymiarach dna 20 x 20 cm i tej samej wysokości. Najlepiej sprawdza się torf z domieszką piasku. Na powierzchni można umieścić dodatkową kryjówkę – kilka kamieni, kawałek kory lub korzeń.

 

Optymalna temperatura wynosu 28 – 32 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i 20 stopni nocą. Wilgotność powinna wynosić 60 – 80%, więcej nocą niż w ciągu dnia.

 

Żywienie

Dorosłe osobniki jedzą owady takie jak szarańcza, karaczany, świerszcze, ćmy. Młodym należy podawać muszki owocówki, larwy mącznika i wylęgi owadów.

 

Rozmnażanie Harpactira pulchripes

Rozmnażanie w niewoli nie jest dobrze poznane, uzyskanie młodych pająków udało się jedynie kilku hodowcom, wiele osobników dostępnych w sprzedaży dalej pochodzi z odłowu w naturze. Rozpoznanie samca jest proste, jest mniejszy od samicy, a na najdłuższej parze kończyn ma dwa haczyki. Przy łączeniu samca z samicą należy postępować jak ze wszystkimi innymi ptasznikami.

3

Harpactira pulchripes składa kokon w kilka tygodni po kopulacji, może jej to zająć nawet do 12 tygodni. Poleca się zostawić kokon w terrarium z samicą, gdyż niewiele wiadomo na temat warunków inkubacji. W kokonie znajdować się może 50 – 100 jaj.

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/117057148@N03/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 × 3 =