Zamiast legwana zielonego – legwan fidżijski (Brachylophus fasciatus)

0

Państwo położone na ponad 500 wulkanicznych wyspach, otoczone rafami koralowymi i z przepięknymi widokami to miejsce, w które na pewno każdy z nas chciałby się wybrać. Fidżi, bo o tym kraju mowa, ma bogatą faunę i florę, a jednym z jej elementów jest Brachylophus fasciatus, czyli legwan fidżijski.

 

Ten legwan nie występuje na wszystkich wyspach, ocenia się, że na wolności żyje około 10 000 osobników, w 29 grupach. Tego legwana można spotkać na fidżyjskich wyspach, m.in. na Vatu, Onom Dravuni, Moturiki czy Vanau Levu. Został także wprowadzony na wyspy  Tonga, Nowe Hebrydy oraz Wallis i Futuna. Jaszczurka dożywa w niewoli około 10 – 15 lat, dorasta do około 60 cm długości, chociaż zdarzają się osobniki, które osiągają nawet metr, są to jednak w większości osobniki żyjące w naturalnym środowisku, a nie hodowlane. Ta jaszczurka ma bardzo ciekawe ubarwienie, którego wzór można by określić “moro” – jasne i ciemniejsze plamy są różnorodnie rozłożone na ciele tego gada, co doskonale pomaga mu się kamuflować. Brachylophus fasciatus jest w końcu jaszczurką nadrzewną, dzienną, która większość swojego dnia spędza, spoglądając z góry na okolicę w poszukiwaniu ofiar. Mieszkańcy Fidżi uważają tego legwana za swój skarb narodowy, wizerunki gada występują na znaczkach, monetach, a także na okładkach książek telefonicznych. Turyści mogą zakupić za to wiele gadżetów przedstawiających tego ciekawego gada.

 

Brachylophus fasciatus zamiast legwana zielonego?

Chyba najpopularniejszym legwanem są legwany zielone, które często spotykane są w hodowlach, jednak warunkiem utrzymania ich w zdrowiu jest naprawdę duże terrarium… Nie każdy hodowca może sobie na nie pozwolić. Legwan fidżijski jest mniej wymagający pod względem miejsca, bo osiąga mniejsze rozmiary. Dodatkowo jest to mało ruchliwy gad, który zazwyczaj wybiera jedno miejsce i nie rusza się z niego przez cały dzień. Jeżeli lubisz żywe rośliny w terrarium, to z pewnością Brachylophus fasciatus będzie doskonałym wyborem! Ze względu na małą ruchliwość nie niszczy posadzonych tam roślin, które mogą się w jego towarzystwie pięknie rozwijać.

 

Nieoswojony czy przestraszony jest jednak skłonny do wariackiej ucieczki, więc trzeba mieć na tym gadzie oko! Ten gatunek nie przejawia agresji, zazwyczaj szybko się oswaja i jest bardzo sprytny. W jednym terrarium może być utrzymywana większa grupka, ale najlepiej, jeżeli nie ma w niej dwóch samców, gdyż będą one zaciekle walczyć o terytorium, co może skończyć się tragicznie dla jednego z nich. Zdenerwowany legwan przybiera ciemniejszy kolor, nadyma się i odchyla głowę do tyłu, próbując wyglądać na dużo większego.

leg

Mimo swoich zalet nie jest to gad często spotykany w hodowli, szczególnie ze względu na jego wysoką cenę. Po raz pierwszy w hodowlach pojawił się w latach 70. XX wieku, populacja hodowlana rozpoczęła się do zoo w San Diago, które sprowadziło pierwsze osobniki do siebie. W 1982 roku rząd Fidżi oznajmił, że wszystkie legwany hodowlane zostały uzyskane nielegalnie i przewożone przez przemytników.

 

Jeżeli chodzi o trudności w hodowli, to nie jest on bardziej wymagający od legwana zielonego, więc z pewnością z czasem jego popularność będzie rosła.

 

Warunki w terrarium

Terrarium musi być wyposażone w miseczkę z wodą, z której legwan będzie pił, ale także, do której będzie oddawał odchody. Konieczne jest doświetlanie UVB 5% przez około 12 godzin dziennie, zapewni to gadowi odpowiednią ilość promieni słonecznych.

 

Optymalna temperatura dl tego gada powinna wynosić około 26 stopni Celsjusza i do 40 pod promiennikiem ciepła. Nocą konieczne jest niewielkie ochłodzenie, temperatura powinna wynosić 20 – 22 stopnie i nie spadać poniżej. Brachylophus fasciatus potrzebuje wilgotności na poziomie 7-0 – 80%, z okresowym wzrostem do 90% podczas wylinki.

 

Terrarium nie musi być duże, powinno być wertykalne z wysokością minimum 150 cm dla jednego gada i z wymiarami dna 100 na 80 cm na jednego gada.

fid

Roślinożerny legwan Brachylophus fasciatus

Podobnie jak legwan zielony, także Brachylophus fasciatus jest roślinożercą, chociaż młode mają dietę, która w około 50% składa się z owadów, to wraz ze wzrostem przerzucają się na całkowity wegetarianizm. Wielu hodowców mimo to karmi je nadal owadami, ale nie należy tego robić, bo zaburza to metabolizm tych gadów! Chętnie jedzą różne liście, rośliny zielone, a także owoce (banany, papaje, ale należy podawać je rzadko). Zimą można im podawać sałatę, koperek i różne zioła, chociaż najlepszą dietę będą miały oczywiście latem, kiedy jest pełno roślin na zewnątrz. Należy tylko pamiętać o tym, żeby zbierać je tylko w naprawdę czystych miejscach! Wiele osób myśli, że wybierając się na wieś znajdą czyste rośliny na łące, jednak większość osób stosuje pewne herbicydy także na użytkach zielonych, więc najlepiej wybierać tylko miejsca, które są pewnym źródłem i których właściciel może zapewnić, że nie były niczym pryskane.

 

Rozmnażanie

Jednym z problemów w hodowli jest rozmnażanie, w przypadku Brachylophus fasciatus nie jest inaczej. Największą bolączką hodowców jest to, że znoszą bardzo mało jaj, zazwyczaj od dwóch do pięciu. Inkubacja trwa od 120 do 180 dni. Dorosłe osobniki osiągają dojrzałość płciową około 16 miesiąca życia, im większa jest samica, tym więcej jaj znosi. Jaja są znoszone w wilgotnym piasku, a inkubacja powinna przebiegać w temperaturze 29 – 30 stopni.

 

Brachylophus fasciatus to kolejny ciekawy gad, który doskonale sprawdza się w hodowli! Lista ciekawych jaszczurek się ciągle nam rozrasta. Na pewno nad tym gadem powinny zastanowić się osoby, które dniami i nocami śnią o legwanie zielonym, ale nie mają na niego miejsca i nie chcą go męczyć w zbyt małym terrarium. Legwam fidżijski doskonale zastąpi swojego większego kuzyna!
źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/delacouri/12057671595, https://www.flickr.com/photos/az84/8154614982, http://www.flickriver.com/photos/tags/brachylophus/interesting/

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

18 + 8 =